EkonomiDünya

İnfo Yatırım Uluslararası Piyasalar Sabah Bülteni

İnfo Yatırım tarafından yapılan değerlendirme şöyle;

FED TOPLANTISINDAN ŞAHİN BEKLENTİLER

Başta 26 Ocak’ta sonlanacak olan FED toplantısı olmak üzere oldukça yoğun veri akışının olacağı bir haftaya başlıyoruz. Ekonomi takvimine göre Pazartesi Ocak Ayı PMI, Salı CoreLogic ev fiyatları anketi, Conference Board ekonomik durum anketleri ve Richmond FED imalat endeksi, Çarşamba günü TSİ.22:00’de FED basın açıklaması ve 22:30 Başkan Powell’ın basın konferansı, Perşembe Kansas FED imalat endeksi, Cuma da kişisel tüketin/harcama ve PCE enflasyon verisi geliyor. Ayrıca Cuma günü Michigan Üniversitesi ekonomi anket sonuçları geliyor.

Bu veri setinin içindeki en önemli parça doğal olarak FED toplantısı olacak. Toplantıda piyasanın arayacağı en önemli ip uçları Mart’ta başlaması beklenen faiz artışı için teyit bulmak ve 50bps-25bps’ten hangisinin olacağı, ayrıca sene sonuna kadar kaç artış öngörüldüğü konusunda olacak. Piyasada genel konsensüs sene sonuna kadar 4 faiz artışı ve Mart toplantısında 50bps olacağı yönünde. Ancak bu hafta açıklanacak bölgesel imalat endeksleri ve tüketici güveni gibi anket bazlı soft data setlerine baktığımızda bu tür verilerin ekseriyetle geri geldiğini görüyoruz. Örneğin geçen hafta açıklanan Empire State imalat endeksi sadece 1 ayda 31.9’dan -0.7 seviyesine geriledi. Ayrıca imalat PMI verisi Temmuz 2021’de zirve yaptıktan sonra her ay, ara vermeksizin düşüyor. Michigan Üniversitesi endeksleri ise bir kez daha Covid sonrasındaki en düşük seviyelerine gelmiş durumda. Öncü gösterge gibi düşünülebilecek soft datanın yumuşaması önümüzdeki haftalarda açıklanacak üretim/imalat, ev satışları, enflasyon, ücretler gibi matematiksel verilerde de yumuşama olabileceğini düşündürüyor. Bu nedenle FED’in faiz hadleri gibi para arzını kısıtlayabilecek aktiviteler üzerinde karar verirken aceleci davranmayacağını düşünüyoruz. Bu nedenle de Ocak toplantısında, Mart ayı için 50 bps’lik bir faiz artışına işaret etmesini sürpriz bir karar olarak düşünürüz. Bu anlamda Aralık toplantısında 2022 için 3 faiz artışına işaret eden nokta grafikteki olası değişimler dikkat le izlenecektir. Eğer 2022 için 100bps’lik bir artış beklentisi oluşmuş olursa bu durumda piyasa tarafında Mart ayında 50 bps artış daha çok konuşulacaktır. Ancak biz yine de 50bps’le başlamak yerine FED’in Mart, Haziran, Eylül ve Aralık olmak üzere her çeyreğe 1 faiz artışı olacak şekilde ilerleyeceğini düşünüyoruz ve muhtemelen bilanço küçülmesi de senenin 2.yarısından itibaren başlayacaktır.

Böyle bir durumda Dolar Endeksi DXY’de güçlü bir artış beklenebilir. Bu hareketin diğer bacağı olarak paritelerde satış görülmeli. Ayrıca faiz tahvillerinde yeniden bir yukarı koşu başlayacaktır ki bu durumda %2.15 bölgesi test edilebilir. Kıymetli madenlerde ise faizdeki hızlı artış nedeniyle reel getirinin artması baskıya neden olacaktır. Ancak Powell yine basın konferansında ortamı yumuşatarak piyasanın sert hareketlerinin önüne geçmeye çalışabilir.

Avrupa, İngiltere ve Çin’den ise bu hafta PMI verileri bekleniyor. Ayrıca FED ile aynı gün, yani 26 Ocak’ta Kanada Merkez Bankası’nın da faiz kararı geliyor. Enflasyonun son 30 senenin en yüksek seviyesine ulaşmış olması BoC’dan bu toplantıda 25 bps’lik faiz artışı beklentisini güçlendiriyor.

Bu sabahki fiyatlamalara döndüğümüzde ise Cuma günü sert satışlarla kapatan hisse endekslerinin üzerine bu sabah Asya piyasasının da satıcılı olduğu ancak ABD vadelilerinin tepki alımlarıyla yukarıda olduğu görülüyor. ABD endekslerinin biraz aşırı satışa gelmiş olması nedeniyle yukarı tepki vermesi normal. FED toplantısına kadar bu tepkinin çok güçlü olmayacak şekilde devam etmesi beklenebilir, ancak daha önce de bahsedilen FED’in sıkılaşma triosu nedeniyle hisse piyasasında yukarı yönlü hareketler uzunca bir süre sadece tepki olarak gözlemlenecektir.

Tahvil piyasası ise haftaya hafif yukarıda başladı ancak güçlü bir yükseliş yok. Yine de FED toplantısı nedeniyle bu hafta faizlerde yukarı hareketlilik eğiliminin yüksek olması beklenir. FED’in piyasa beklentilerine göre güvercin gelmesi oldukça düşük bir ihtimal, bu nedenle normal pozisyon büyüklüğünün 1/3’ü gibi, nispeten küçük büyüklüklerle faizin yükselişine yönelik pozisyonlanmalar tercih edilebilir. Bu pozisyon için daha önce enstrüman detayını paylaşmıştık.

Kıymetli metaller tarafında ise faize hassasiyet yüksek olacaktır. Ancak şahin bir FED beklentisine rağmen özellikle Cuma günü 4 ana kıymetli metal ETF’lerine olan para giriş/çıkışına baktığımızda altın ve platinde son derece ciddi para girişi olduğu görülüyor. Tam da FED öncesindeki bu agresif hareket oldukça dikkat çekici. Aslında bu durum kıymetli madenlerdeki bu ilginin biraz da Nato – Rusya arasında gerilen ilişkiler nedeniyle olduğunu düşünmek yerinde olabilir. Vadeli kontratlar tarafında ise, bu verinin Salı’dan Salı’ya toplanıyor olması nedeniyle en güncel duruma sahip değiliz. yani Cuma günü ETF’lere olan para girişini CFTC raporu yansıtmıyor ve en güncel veriye göre altın kontratlarında fonlar pozisyon artırmazken gümüş kontratlarında long pozisyonlarda artış var. Ne yazık ki geçen Cuma ETF alımlarının yanında kontratlarda longların artıp artmadığını bu Cuma görebileceğiz.

Paritelerde ise Dolar Endeksi kontratlarında henüz sadece shortların kapatılması sonucu net long pozisyonlarda bir artış var. Yani piyasa daha agresif bir şekilde Dolar alarak trioyu fiyatlamıyor. Ancak EURUSD paritesinde shortların artışında dolayı nette short olan piyasanın pozisyonunda artış var. Yani burada son derece belirgin bir Euro negatif fiyatlama oluyor.

Son olarak, bu hafta ABD bilançolarında IBM, General Electric, 3M, Johnson & Johnson, American Express, Microsoft, Freeport-McMoran, Boeing, Tesla, Intel, McDonald’s, Apple, Caterpillar gibi önemli şirketler var.

Başa dön tuşu