Dünya

İngiltere’de Enflasyon Son 30 Yılın Zirvesinde

İngiltere’de enflasyon verileri açıklandı. Açıklanan yeni veriler ile birlikte ülkedeki enflasyon son 30 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Arka arkaya 6 aydan beri artış açıklanan İngiltere’de TÜFE 7,0’a  fabrika kapısı enflasyon ise %11,9’a çıktı. Ülkede sadece aylık artışlar TÜFE’de %1,1 ve ÜFE’de ise %2,0 olarak kaydedildi.

İngiltere’de Enflasyon Sorunu Sürüyor

Ülkede başta gıda fiyatları olmak üzere temel tüketim mallarında artış, son dönemlerin en çok tartışılan konularından birisi olmuştu. 1 Nisan tarihi itibariyle başlayan sigorta prim artışları da ülkede artan enflasyon ile birlikte tepki çeken diğer konular arasında yer alıyor. Açıklanan yeni veriler sonrasında artışların geri alınması ya da hükümetin belirli alanlarda indirim yaratması bekleniyor.

Ülkede son faiz kararında artışa gidilmiş ve faiz artışının devam etmeyeceği sinyallerini vermişti. Ancak son değerlendirmelerde 25 puanlık bir artışa gidilmesinin mümkün olacağı belirtildi.  Panmure Gordon’da kıdemli ekonomist olan Simon French tarafından yapılan açıklamalarda ise “Bugünkü TÜFE raporunda, TÜFE’nin bu yıl %10 civarında zirveyi göreceği yönündeki düşüncelerini değiştirecek bir şey görmüyorum” dedi.

Başa dön tuşu