Teknoloji

Instagram Bilgisayar Üzerinden Canlı Yayın Yapmaya İmkan Tanıyacak

Sosyal medya platformu Instagram bugüne kadar mobil cihazlar üzerinden canlı yayın yapılmasına olanak sağlıyordu. Yapılan açıklama ile birlikte artık bilgisayarlar üzerinden de canlı yayınlar yapılabilecek.

Meta bünyesinde yer alan Instagram her geçen gün kullanıcı deneyimini arttırmak, platformdaki kullanıcı sayısını korurken yeni kullanıcılar da kazanmak için çeşitli geliştirmeler yapıyor.  Bugüne kadar telefon ve tablet üzerinden canlı yayın açılmasına izin veren Instagram canlı yayın desteğini sağladığı cihaz sayısını arttırıyor. Instagram attığı bu adımla birlikte Twitch ve Youtube başta olmak üzere pek çok platforma da rakip olacak.

Bilgisayar Üzerinden Instagram Canlı Yayını

Intagram tarafından yapılan açıklama ile birlikte artık bilgisayar üzerinden de canlı yayın açılabilecek. Instagram kullanıcıların bu özellikten daha etkin yararlanabilmesi için çeşitli öneriler sunuyor.

Video Formatı olarak 9:16 en boy oranı zorunlu olmasa da tavsiye ediliyor. Çözünürlükte 720×1280, video bit hızında 2.250–6,000 Kbps aralığı öneriliyor.

Ses Formatı için şirket 44,1 KHz hız, stereo kanal ve 256 Kbps’ye kadar bit hızı olması gerektiğini belirtiyor.

instagram bilgisayardan canli yayin

Yakında Aktif Edilmesi Bekleniyor

Instagram’ın duyurusunu yaptığı özellik henüz kullanıcılara sunulmuş değil ancak platform resmi sitesi üzerinden yaptığı açıklamada bilgisayar üzerinden canlı yayın açılması için gereken düzenlemeler net olarak belirtilmiş. Ayrıca canlı yayının nasıl açılacağı ile ilgili adım adım görsel destek de sağlanmış. Yakın zamanda tüm kullanıcılar için özelliğin aktif hale getirilmesi sürpriz olmayacaktır.

Başa dön tuşu