Teknoloji

İnternet Hızı Nasıl Arttırılabilir?

İnternet hızındaki ile alakalı sorunlar kullanıcılarda şikayetlere neden olabiliyor. Yapılacak birkaç düzenleme ile internet hızını arttırabilmek aslında mümkün.

İnternet servis sağlayıcıları internet kullanıcılarına çeşitli paketler sunar. İnternet hızı alınan paketin içeriğine göre değişebilir. Kullanıcılar bazen pakette detaylarında yer alan internet hızına erişemeyebiliyorlar. Bunun pek çok sebebi olabilir. Yapılacak birkaç değişiklik ile internet hızı arttırılabilir.

Modemi Güncellemek

Modeminin yazılımının güncel olması internet hızını etkileyecektir. Güncellemeler yapılmaması durumunda yavaşlamalar meydana gelebilir. Bu nedenle belirli aralıklarla modem yazılımını güncellemek internet hızında artış sağlayabilir.

Modemi Kapatıp Açmak

Uzun süre modemin çalışması ısınmaya ve yavaşlamaya neden olabilir. Modemi kapatıp biraz dinlendirdikten sonra tekrar çalıştırmak internet hızını arttırabilir.

Modemi Resetlemek

Modemlerde genellikle küçük bir reset tuşu vardır. Modemin reset tuşuna basıp sıfırlayarak modem fabrika ayarlarına döndürülebilir ve yeni, güncel bir bağlantı elde edilebilir.

Aynı Anda İndirilen Dosyalar

Aynı anda birçok dosyayı, oyunu, uygulamayı indirmeye çalışmak cihazda yavaşlamalara sebep olabileceği gibi internet hızında da yavaşlamalara yol açacaktır. Bu nedenle dosyaları aynı anda indirmek yerine sırayla adım adım indirmek gerekir.

Kabloları Kontrol Edin

Kablolardaki ezilmeler, arızalar, katlanmalar internet bağlantısını etkileyebileceği gibi internet hızını da etkileyebilir.

Aynı Anda Bağlı Olan Cihazları Kontrol Etmek

İnternet hızınız bağlı cihaz sayısı arttıkça azalacaktır. Çünkü bağlı olan cihazlarda da veri kullanımı olacağı için internet hızı yavaşlayacaktır. Eğer o anda kullanmadığınız cihaz varsa internet bağlantısını kesmek internet hızını arttırabilir. Kullanılmayan cihaz internet hızını azaltmaz diye düşülmemeli. Arka planda varsa yapılacak güncellemeler yavaşlamaya neden olabilir.

VPN Kullanmak

Birçok VPN internet hızında çok hissedilir bir yavaşlamaya neden olabilir. İnternet hızında artış için VPN kullanılmamalı ya da hızına güvenilen VPN servisleri tercih edilmeli.

Cihaz Değiştirmek

İnternet hızındaki sorunlar internet bağlantısından kaynaklanabileceği gibi cihaz kaynaklı da olabilir. Bu durumda farklı bir cihazda internet hızı kontrol edilebilir.

İnternet Sağlayıcısı İle Görüşmek

İnternet hızı ile alakalı yaşanılan sorunlar servis sağlayıcından kaynaklanabilir. Servis sağlayıcısıyla iletişime geçilip destek alınabilir.

Başa dön tuşu