Halka Arz

Investco Holding Halka Arz Başvurusu Onaylandı

SPK halka arz için 17 Şubat tarihli bülteninde Investco Holding A.Ş. halka arz başvurusunun onaylandığı belirtildi. Şirket için yapılan resmi açıklama ile birlikte açıklığa kavuşturulan durum sonrasında gözler Investco Holding halka arz sürecine geçiş yaptı.

Investco Holding Halka Arz Detayları Netleşiyor

150.000.000 milyon lira değerinde sermayesi bulunan Investco Holding 37 milyon 500 bin bedelli sermaye artışına gidecek. Artış ile birlikte şirket sermayesi 187.500.000 liraya çıkacak.  Şirketin mevcut mevcut pay satışları ile ilgili henüz resmi bir veri açıklanmadı. Bu nedenle önümüzdeki günlerde yapılacak yeni açıklamalar ile birlikte pay satışı netlik kazanacak. Şirketin yapacağı satışlarda 1 TL nominal değerli paylar 24,00 TL sabit fiyat üzerinden satışa sunulacak.

Investco Holding Halka Arz Edecek
Investco Holding Halka Arz Edecek!

Investco Holding Hakkında

2011 yılında kurulan Investco Holding, birçok alanda gerçekleştirdiği doğrudan veya dolaylı yatırımlarla Türkiye’nin önemli yatırım işletmelerinden biri haline gelmiştir. Investco Holding’in yatırımları arasında Verusa Holding, Verusaturk Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş., Pan Teknoloji, ENDA Enerji Holding  ve Investat Holding Limited (Londra-Birleşik Krallık) yer almakta olup bu yatırımlar bünyesinde yenilenebilir enerji, madencilik, kimya, demir-çelik, teknoloji – yazılım, girişim sermayesi, gıda ve sağlık sektörlerinde faaliyet gösteren şirketler bulunmaktadır. Investco Holding’in yatırım yaptığı şirketler, faaliyetlerini Türkiye genelinde sürdürmekte olup ürünlerini ve projelerini Avrupa, Orta Doğu, Asya, Afrika, Kuzey ve Güney Amerika’da pazarlamaktadır.

Investco Holding Yatırımları Neler?

Verusa Holding A.Ş.

Verusa Holding A.Ş. 2006 yılında kurulmuş olup mevcut stratejik yatırımlarını yenilenebilir enerji, madencilik, kimya, çelik ürünleri, teknoloji ve yazılım, girişim sermayesi sektörlerinde değerlendirmektedir. Verusa Holding, 2013 yılının Kasım ayında halka arz edilerek Borsa İstanbul’da (BIST) işlem görmeye başlamıştır. Verusa Holding, Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da işlem görmektedir ve BIST-100 endeksinde yer almaktadır. Verusa Holding ile birlikte 3 bağlı ortaklığının payları da Borsa İstanbul’da işlem görmektedir.

Verusaturk Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.

Verusaturk Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş., Sermaye Piyasası Kurulu’nun, SPK Seri: VI No:15 sayılı “Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklıklarına İlişkin Esaslar” tebliği kapsamında kurulmuştur.

Verusaturk halka açık bir şirket olup, şirket payları Borsa İstanbul’da (BIST) ’’VERTU’’ kodu ile işlem görmektedir.

Pan Teknoloji A.Ş.

Pan Teknoloji A.Ş. teknoloji yatırımları alanında faaliyet göstermekte olup, yurtiçinde ve yurtdışında teknoloji ve yazılım alanlarında faaliyet gösteren şirketlere yatırımlar yapmaktadır.

Enda Enerji Holding A.Ş.

Enda Enerji Holding A.Ş. yenilenebilir enerji sektöründe faaliyet göstermekte olup bünyesinde toplam 180.18 MW kurulu güce sahip 5 adet rüzgâr santrali, 4 adet hidroelektrik santrali ve 1 adet jeotermal santrali bulunmaktadır. Investco Holding, Enda Enerji Holding A.Ş.’nin doğrudan %4,01 dolaylı olarak ise %26,82 olmak üzere toplam %30,83 payına sahip en büyük ortağı konumundadır.

Investat Holding Limited

Investat Holding Limited, 2019 yılında Türkiye’de yerleşik olmayan şirketlere iştirak etmek amacı ile Londra-İngiltere’de kurulmuş olup holding olarak faaliyet göstermektedir.

2022 yılında Investco Holding Halka Arz yeni bir dönem başlatacak.

Başa dön tuşu