Ekonomi

İran’dan Gaz Akışı Başlamadı, Türk Yetkililer İran’da

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde İran teknik sebeplerden dolayı bir kaç günlüğüne  gaz akışını keseceğini duyurmuştu. Bugüne kadar gaz akışı verilmeyince,  organize sanayi bölgelerine ve elektrik çevrim santrallerine yönelik doğalgaz kesintileri ve arkasından gelen elektrik kesintilerinin de yaşanmasıyla birlikte Türk yetkililer İran’a gittiler.  İran her ne kadar gaz akışının açıldığını belirtse bile herhangi bir akışın olmadığını ifade eden yetkililer, durumun böyle sürdüğü takdirde kademeli elektrik kesintilerine yol açacağını ifade etti.

BOTAŞ Yetkilileri İran’da

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde İran teknik sebeplerden dolayı bir kaç günlüğüne  gaz akışını keseceğini duyurmuştu. Lakin Türk yetkililer o günden bu güne kadar bir akışın olmadığını belirtiyor. İran tarafından henüz gaz akışı başlatılmış değil. İran kesintiler için Türkiye hattında olan kesintileri bahane edip, ileri sunuyor. Fakat Türkiye’ye göre iddia edilen kaçak tehlike sınırının üstünde olmadığı yönünde ve yaz aylarında düzeltilmesi gereken bir problem yönünde.

İran Gaz Akışı
İran Gaz Akışı

Üst düzey bir yetkilinin açıklamasına göre bu sorunu çözebilmek için BOTAŞ ekibi İran’a gitti. İlk değerlendirmelere göre İran, hattaki çalışmaları erteleyecek. Yani Türk hattının tekrar tam kapasite çalışmasının önünde bir engel bulunmuyor. Konu hakkında henüz bakanlıktan da bir açıklama gelmiş değil. Umarım bu kış zamanı bu sorun en kısa zamanda çözülür.

Başa dön tuşu