Ekonomi

İşçi ve Bağkur emeklileri zam istiyor

Türkiye’de memur emeklileri için yüzde 2.5’lik ek zam yapılması, işçi ve Bağkur emeklilerinin ek zam beklentilerini yükseltti. Konu ile ilgili yeni açıklama ise İşçi ve Bağkur emeklilerinin bağlı olduğu Türkiye Emekliler Derneği’nden geldi. Dernek açıklamasında işçi ve Bağkur emeklilerinin maaşlarına yapılan zammın düşük olduğu ve bu konuda ek zam ile iyileştirmelerin yapılması gerektiği belirtildi.

“Enflasyonun altında kaldı”

TÜED Hukuk Danışmanı Cafer Tufan Yazıcıoğlu tarafından yapılan açıklamalarda 3 Ocak tarihinde açıklanan aralık ayı enflasyon rakamları ile birlikte Türkiye’de 2021 yılı genelini kapsayan enflasyon oranının %36.08 olduğu belirtildi. Enflasyon oranının %36 olmasına karşın işçi ve bağ-kur emekli aylıklarında sadece yüzde 25,47 oranında artış yapıldığını vurgulayan Yazıcıoğlu, memur ve memur emeklileri için yapılan ek zamda olduğu gibi işçi ve Bağkur emeklileri için de ek zam yapılması gerektiğini söyledi.

Memur ve memur emeklileri için yüzde 2.5 oranında yapılan ek zammın yetersiz olmasına karşın olumlu bulunduğunu söyleyen Yazıcıoğlu, işçi ve Bağkur emeklilerinin şu anda hükümetten en büyük beklentilerinin ek zam konusunda yeni bir adım atılması olduğunu ifade etti. “İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin ilave zam talebinin Anayasa’nın eşitlik ilkesi göz önünde bulundurularak yetkililerce yeniden değerlendirilmesini istiyoruz.” diyerek sözlerini tamamlayan Yazıcıoğlu’nun bu açıklamaları sonrasında gözler hükümete çevrildi.

Başa dön tuşu