Teknoloji

Isınan Dizüstü Bilgisayarlar İçin Çözüm Önerileri

Havaların sıcaklarının artmasıyla birlikte dizüstü bilgisayarlarda da ısınmalar meydana gelebiliyor. Alınacak bir takım tedbirler ile bu sorun belli ölçüde azaltılabilir.

Dizüstü bilgisayarlar yoğun performans gerektiren işlemler, uzun süre kullanım, hava sıcaklıkları gibi nedenlere bağlı olarak ısınabiliyor. Yaz aylarında sıcaklıkların artmasıyla birlikte ısınmalar da artabiliyor. Yapılacak birkaç düzenleme ile birlikte hem dizüstü bilgisayarların ısınması engellenebilir hem de cihazdan alınan verim arttırılabilir.

Soğutucu Kullanmak

Dizüstü bilgisayarlar için üretilen özel soğutucular mevcut. Bu soğutucular muhtemel ısınmalara karşı önlem amaçlı kullanılabilir. Cihaz ile uyumlu soğutucu almak ısınmalara karşı koruyabilir.

Toz Temizliği Yapmak

Masaüstü bilgisayarların kasaları gibi dizüstü bilgisayarlar da zamanla tozlanabilir. Bu tozlanmalar ısınmalara ve yavaşlamalara neden olabilir. Bilgisayarın içindeki tozları temizlemek ısınma sorununu azaltabilir. Temizleme işleminde cihazın hassas ayarlarına zarar verilebilir. Bu sebeple profesyonel bir destek alınarak daha büyük sorunlar oluşmasının önüne geçilebilir.

Yoğun İşlemleri Aralıklı Yapmak

Bilgisayarda yüksek performans gerektiren işlemler cihazı zorlayacak ve ısınmasına sebep olacaktır. Bu işlemlerin aralıksız yapılması durumda ısınma kaçınılmaz hale geliyor. Bundan dolayı cihazı aralıklarla dinlendirmek cihazın soğumasını sağlayacaktır.

Bu işlemler ısınma sorununu tamamen sona erdirmeyecektir ancak alınacak tedbirler ile ısınma miktarı azalacak ve bilgisayara gelebilecek olası zararların önüne geçişmiş olacaktır.

Başa dön tuşu