Güncel

İŞKUR Nihai Aday Listesi Ne Demek? Ne Anlama Geliyor?

Türkiye’de kamu kurum ve kuruluşlarına yapılacak işçi alımları, Türkiye’deki resmi kurum İŞKUR aracılığı ile yapılıyor. Online olarak profiller oluşturarak bu profiller aracılığı ile iş ilanlarına başvuru yapabilen vatandaşlar, başvuru sonuçlarının açıklanması ile birlikte işe giriş yapıp yapmadığını öğrenebiliyor. Bu tür durumlarda nihai aday listesinin açıklanması gerekiyor.

Resmi mevzuatlara göre İŞKUR nihai aday listesinin açıklanması bir sonraki adıma geçiş için yeterli olurken nihai aday listesinin ne anlama geldiğini bilmeyen vatandaşlar ise bu aşamada sorun yaşayabiliyor. İŞKUR nihai aday listesi ne demek? Nihai liste adaylar için ne anlama geliyor?

İŞKUR Nihai Aday Listesi Ne Demek?

Nihai liste, yapılan incelemeler sonucunda iş için uygun olmayan kişilerin elenerek uygun olabilecek kişilerin belirlendiği listeyi ifade ediyor. Bir diğer anlamda başvurusu ilk aşamada onaylanan tüm adaylar nihai aday listesinde yer alıyor. İŞKUR nihai aday listesinde yer alan adaylar, bir sonraki aşamaya geçiş yapıyor. Bu kapsamda listede adınız bulunuyorsa başvurunuzun olumlu geçtiğini, kurum tarafından onaylandığını ve bir sonraki aşamada başvuru sürecinin devam edebileceğini anlayabilirsiniz.

İŞKUR nihai aday listesi
İŞKUR nihai aday listesi

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri gibi en çok alım yapan kamu kurum ve kuruluşları tarafından tüm işçi alımları İŞKUR üzerinden yapılıyor. İŞKUR’da herhangi bir başvuru yaptıktan sonra belirtildiği gibi aday listede yer alıp almamanız oldukça önemli. İŞKUR üzerinden giriş yaptıktan sonra başvurular bölümünden durumunuzu inceleyebilir, nihai aday listesinde olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu