Güncel

İstanbul Ev Fiyatları Durdurulamıyor!

Bugün Sözcü Gazetesi’nde yer alan bir haberde, İstanbul’daki gayrimenkul fiyatlarının artışı ele alındı. Ortadoğu bölgelerdeki hareketlilik ile daha fazla talep almaya başlayan Türkiye’deki gayrimenkul sektörü, arz sıkıntıları nedeniyle fiyatlarda zirvelere ulaştı.

Yükselen İstanbul gayrimenkul fiyatları en çok Türkiye’deki vatandaşı etkiliyor. Yükselen fiyatlar, Türkiye’deki çoğu vatandaşın Türkiye’deki yerlerini satarak Miami’deki yerlere yatırım yaptığı belirtildi. Dolarla kira getirisi imkanı bulunan Miami ve yurtdışındaki projeler, şu anda Türkiye’deki vatandaşlar için çok daha cazip görünüyor.  Buna karşın yüksek kur nedeni ile Türkiye’deki fiyatlar yabancılar için çok daha cazip durumda. Ortadoğu ve Rusya gibi bölgelerdeki vatandaşlar toprak ve gayrimenkul yatırımları yapıyor.

İstanbul Ev Fiyatlarında Arz Sıkıntısı

İstanbul ev fiyatlarının yükselmesindeki en önemli etkenlerden birisi de arz sıkıntısının yaşanması. Yıllık 800 bin yeni konut yapılması planlanan bölgelerde konut sayısının düşük kalması ve hareketliliğin durması, mevcut fiyatların yukarı yönlü hareket etmesine neden oldu. Konuyla ilgili olarak Songül Toprak Özsan, fiyatların makul artışların ötesinde arttığını vurguladı.  Özsan, “İstanbul’daki fiyatlar Miami’yi geçmiş durumda. Üstüne üstlük Miami’de 30 yıllık mortgage imkanı ve dolarla kira getirisi imkanı var. Pek çok müşterimiz İstanbul’daki dairesini satıp Miami’de topraktan sıfır projelere girdi” diye konuştu.

Değerlendirmelerde Türkiye’deki yabancılara yapılan satışların da ciddi olumsuzluklar yaratacağı vurgulandı. Konut satışı ile vatandaşlık alımının yanlış olduğunu belirten sektör temsilcileri, istihdama yönelik yapılacak yatırımlar ile vatandaşlık verilmesinin çok daha uygun olacağını düşünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu