Güncel

İzmir’de Ekmek Fiyatı Zamlandı! İşte Zamlı İzmir Ekmek Fiyatları

Son dönemlerde ekmek zamları arka arkaya açıklanmaya başlandı. Geçtiğimiz günlerde Bursa Fırıncılar Odası tarafından yapılan açıklamalarda Bursa’daki ekmek fiyatlarında yeni tarifeye geçiş yapıldığı belirtilmişti. Yeni açıklama ise İzmir’den geldi ve İzmir ekmek fiyatları için zam kararı alındığı duyuruldu.

İzmir Ekmek Fiyatları Ne Kadar Oldu?

İzmir’deki açıklama İzmir Ticaret Odası tarafından yapıldı. Şubat ayı meclis toplantısında ele alınan ekmek fiyatları ve unlu mamuller ile ilgili meclis zam kararı aldı. Zam öncesinde 230 gramı 2.5 liradan satılan ekmek fiyat tarifelerinde azami limit belirlendi.  450 fırıncının bağlı olduğu odanın kararına göre 210 gram ekmek 3 liradan satılacak. Yeni tarifeye tüm fırıncıların geçmesi gerektiği belirtilirken yüzde 30 oranında bir zam yapıldığı belirtildi.

Meclis kararı sonrasında meclis üyeleri tarafından yapılan açıklamalarda sektörü sıkıntılı bir süreç içerisinde girdiği, zamların yapılmaması halinde pek çok işletmenin kapanmak zorunda kalacağı vurgulandı.

Yapılan bu zam sonrası özellikle gramajın da düşürülmesi dikkat çekti. Daha önceden 230 gramlık bir ekmek 2,5 liradan satılırken yeni tarifelerde gramajda 20 gramlık bir düşüş yapıldı. Fiyatta ise 50 kuruşluk artışa gidildi.

25 Kasım 2021 tarihinde 2 liradan satılan ekmek 2.50 liraya çıkarılmıştı.

Başa dön tuşu