Eğitim

İtfaiyeden 17 bin kişiye yangın eğitimi

Geçen yıl 17 bin kişiye yangın tedbirleri ve söndürme tüpü kullanımı eğitimi veren itfaiye yetkilileri, yoğun talepler üzerine eğitimlere aralıksız devam ediyor.
Yangına hızlı müdahale ederek can ve mal kayıplarının en aza indirilmesinde önemli başarılara imza atan Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, toplumu bilinçlendirip eğitmeye yönelik faaliyetlerini sürdürüyor. Başta okullar olmak üzere kamu kurumları ve işyerlerinde, çıkacak olası bir yangında ilk müdahaleye ilişkin teorik ve pratik bilgiler veren ekipler, yangın söndürme tatbikatıyla da kişinin kendisini yangından nasıl koruyacağını, hızlı şekilde tahliyenin nasıl yapılacağını ve söndürme tüplerinin nasıl kullanılacağını öğretiyor. Eğitmenler, özellikle konut ve iş yeri yangınlarına karşı alınacak tedbirler konusunda da katılımcılara önemli bilgiler veriyor. Büyük katılımın yaşandığı eğitim ve tatbikatlarda öğrenciler ve çalışanlar, sorularıyla öğrendiklerini pekiştiriyor.

Minik öğrencilere itfaiyeci sertifikası
2016 yılı içinde 17 bin kişiyi eğiten İtfaiye Daire Başkanlığı, eğitim ve tatbikatları talep geldiği sürece devam ettirecek. İtfaiyenin görevlerinden bir tanesinin de halkı bilgilendirmek olduğunu ifade eden Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, eğitim çalışmaları hakkında bilgi verdi. Eğitim ve tatbikatlara ilişkin yoğun talep aldıklarını dile getiren Daire Başkanı Zengin, “Yangın eğitimlerine büyük önem veriyoruz. Personelimiz bizzat giderek yerinde eğitim ve söndürme cihazları tatbikatlarıyla vatandaşlarımızı bilinçlendirmeye çalışıyor. Bunun yanı sıra anaokulları da çok ziyaretimize geliyor. Küçük itfaiyeci kıyafetlerimizi giydirerek eğitim merkezimiz bünyesinde onlara hem teorik bilgiler veriyoruz hem de tüplerin kullanımını öğretiyoruz. Bunun sonucunda da minik öğrencimize başkanımızın imzasıyla itfaiyeci sertifikası veriyoruz. Bilinçlendirme faaliyetlerimiz yoğun olarak devam edecek” dedi.
Şehir merkezindeki okul ve kurumların yanı sıra tüm ilçelerdeki eğitim taleplerini karşıladıklarını da dile getiren Rıza Zengin, “Bunun yanında zaman zaman özel kurumların belgeli itfaiye eğitimleri talebi oluyor. Biz de onlara 30 saatlik eğitimler vererek 5 yıl geçerli olan katılım belgesi takdim ediyoruz. Bunun dışındakiler ise iki saatlik teorik bilgiler, söndürücü tüplerin kullanımı ve pratik tatbikatlar şeklinde oluyor. Bu çalışmalarımız da devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu