Teknoloji

James Webb Uzay Teleskobu Evrenin En Net ve Renkli Fotoğrafını Çekti

NASA James Webb Uzay Teleskobu'nun çektiği fotoğrafın paylaşılacağını açıklaması üzerine büyük bir merak oluşmuştu.

Geçtiğimiz yılın son aylarında uzaya fırlatılan James Webb Uzay Teleskobu’nun evrenin derinliklerinden renklli ve net fotoğraflar çekmesi planlanıyordu. Birkaç fotoğraf çekme işlemi başarıyla tamamlandı ve ABD Başkanı Biden’ın da yer aldığı etkinlikle birlikte fotoğraf tüm dünyaya gösterildi. Paylaşılan fotoğraf 4.6 milyar yıl önce bulunan SMACS 0723 gökada kümesinin görüntüsü.

James Webb Uzay Teleskobu Çalışmalarına Devam Edecek

Hubble Uzay Teleskobu 32 yıllık bir ürün. Bu nedenle artık James Webb Uzay Teleskobu’nun Hubble Uzay Teleskobu’nun yerini alması bekleniyor. James Webb Uzay Teleskobu uzayın gizemlerinden daha net fotoğraflar çekilmesi ve evrenin tarihinin aydınlatılması için kullanılacak. Bugün paylaşılan görüntü 4.6 milyar yıl öncesinde ait bir gökada kümesinin görüntüsü. NASA 13.5 milyar yıl önce gerçekleşen büyük patlamadan sonra oluşan ilk yıldızların fotoğrafını çekerek evren tarihi çalışmalarına ışık tutmayı amaçlıyor.

Fotoğraf Beklenenden Daha Net Bulundu

Gelen ilk fotoğrafı değerlendiren uzmanlar bugüne kadar geliştirilen uzay teleskopları arasında en iyisi olarak değerlendirilen James Webb’in çok iyi odaklandığını ve fotoğrafın oldukça net olduğunu belirtiyorlar. Fotoğraf net olması sayesinde evrende dünya dışında yaşanabilir gezegen olup olamadığıyla ilgili çalışmalara da katkı sağlayacak.

Başa dön tuşu