Kripto Paralar

Kadın Yatırımcılar, Kripto Piyasasına Öncülük Ediyor

Avusturalya merkezli kripto para borsası BTC Markets (BTCM), piyasayla ilgili dikkat çekici bir rapor yayınladı. Şirketin yaptığı bilgiler doğrultusunda piyasa eskiye oranla artık çok daha olgun bir hal aldı ve spekülasyonlara boyun eğmemeye başladı. Toplamda 325 bin müşterinin yatırım alışkanlıklarını anonim olarak inceleyip analiz eden firma; bunu yaş, cinsiyet gibi demografik özelliklere ayırdı.

Kadın Yatırımcılarda Yüzde 126 Artış!

Açıklanan raporun en dikkat çekici noktası, kadın yatırımcıların oranı oldu. Raporda yer alan bilgiler ışığında, 2021 yılında kripto pazarında kadınların erkeklere göre daha baskın olduğu gözlendi. Erkek yatırımcılar, bir yılda yüzde 83 artışa imza atarken; kadınlarda ise bu oran yüzde 126 olarak kayıtlara geçti. Öte yandan yeni müşteri akışında 45 ila 59 yaşları arasındaki bireylerin yüzde 79 artış gösterdiği dikkatlerden kaçmadı. Şirket bu yaş grubunu, emekliliğe hazırlanmaya başlayan kesim olarak yorumladı.

Bitcoin ve Ethereum Zirvedeki Yerini Korudu

2021 yılında kullanıcıların en çok tercih ettiği kripto para birimleri de raporda yerini buldu. Bitcoin ve Ethereum, favori tokenlar olmaya devam ederken; Tether (USDT) ise üçüncü sırada sürpriz bir şekilde yer aldı.

kripto para

Kripto para borsasında gerçekleştirilen işlemlerin ortalama değeri yüzde 48 artış gösterdi. Bunun yanında günlük siparişler yüzde 42 arttı. Platformdaki ortalama işlem hacminde ise yüzde 118’lik büyük bir yükseliş yaşandı.

BTCM yayınladığı raporda son olarak yatırımcı çeşitlerine odaklandı. Platformdaki kullanıcıların büyük bir kısmını bireysel yatırımcıların oluşturduğu açıklandı. Serbest tüccarlar yüzde 196, şirketler yüzde 79, SMSF’ler ise yüzde 74 arttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu