Sağlık

Kadınlar dikkat! Topuklu ayakkabı giyerken dikkat edin

Kadınlar dikkat! Topuklu ayakkabı giyerken dikkat edin.Topuklu ayakkabı,ayak sağlını tehdit ediyor.Topuklu ayakkabı birçok ayak hastalığına sebebiyet veriyor.Ayakkabı alırken uyulması gereken 6 kuralı uzmanlar açıkladı.Uzmanlar “Güzel gözükücem diye sağlınızdan olmayın” dedi.

Kadınların şıklık ve güzellik için vazgeçilmezi tabii ki topuklu ayakkabı. Ancak topuklu ayakkabıların verdiği sağlık zararı ve rahatsızlık da azımsanacak gibi değil. Ancak topuklu ayakkabıdan vazgeçmem diyorsanız en azından bu uyarıları dikkate almanız lazım. İşte hem şık görünmek hem de topuklu giymek için dikkat etmeniz gereken ayrıntılar…

İŞTE UZMANLARIN AYAK SAĞLINI KORUMAK İÇİN BELİRTTİĞİ 6 YÖNTEM:

1- Ayağınıza en iyi uyan ayakkabıları alın. Eğer ayakkabıyı giydiğinizde topuğunuzun arkasında işaret parmağınızın rahatlıkla sığacağı kadar boşluk kalıyorsa, ayağınız fazlasıyla öne kaymıştır ve o ayakkabı ayağınıza uygun değildir.

2- Ayak tabanınızda ağrı varsa ayakkabının içine ortopedik tam bir tabanlık yerleştirin veya topuklu ayakkabılarla uzun süre ayakta duruyorsanız, ayakkabının ön tarafına konulan silikon metatars yastıkçıkları kullanın. Bunlar mükemmel bir amortisördür, sizi hem rahatlatır, hem de kısmen korur.

3- Denge için mümkünse kalınca topukları seçin, yere ne kadar geniş alanla basarsanız, dengeniz o kadar iyi olur

4- Ayakkabının “eğimine” dikkat edin. Öne doğru eğimi daha hafif olan ayakkabılar, daha az ağrıya neden olur.

5- Nasır oluşmasını önlemek için, parmakları açıkta bırakan yüksek topuklu ayakkabıları tercih edin.

6- Ayakkabı seçerken bir an için durun ve bu ayakkabının giyerken size problem yaratıp yaratmayacağını bir düşünün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu