Sağlık

Kalp krizinde zamanlama önemli

Kalp krizindeki uygulanacak tedavinin kalpteki sıkıntıya göre değişiyor.Kalpteki rahatsızlığa göre uygulanacak ameliyatlarda hastanın hayatını kaybetme riski en düşük seviyeye, operasyon sonrası kazanımının en yüksek seviye olması hedefleniyor.

 

Kalp krizine sebebiyet veren koroner damarının büyüklüğü, tıkanan yerin, hastanın başvurduğu hastanedeki tıbbi yeterlilik ve en önemlisi hastaneye başvurma süresi uygulanacak tedavi yöntemini belirliyor.

 

Kalp krizinden sonra uygulanacak tedavinin, kişinin durumuna göre değişiklik gösterdiğini söyleyen Acıbadem Kayseri Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Tansel Türkoğlu, kriz sonrasındaki tedavi süreci ile ilgili bilgiler verdi.

 

TEDAVİ YÖNTEMİ HASTAYA GÖRE BELİRLENİYOR

Kriz sonra gerekli tedavi yapılmaması hastanın ilerde cidi kalp sıkıntıları çekmesine yol açabiliyor. Kalp kasında hafif, orta ya da ileri derecede hasar, kardiyojenik şok, hayatı tehdit eden ritim bozuklukları ve kalp yetmezliği meydana gelebiliyor.

 

Doç. Dr. Türkoğlu, kalp krizine bağlı olarak acil-erken müdahaleyi gerekli kılan durumları şöyle açıkladı:
• “İki karıncık arasındaki duvarda delik oluşması,
• Kalp kası duvarında yırtık oluşması,
• Mitral kapakçık kasında kısmi veya tam yırtığa bağlı gelişen ani kapakçık yetmezliği,
• Kalp fonksiyonlarının giderek bozulmasına ek olarak pıhtı eritici ilaç ve balon anjiyoplasti işleminin başarısız olması veya koroner damardaki darlıkların balon anjiyoplastiye uygun olmaması,
• Sol ana koroner arter hastalığı olarak adlandırılan, kalbin yaklaşık yüzde 75-80’ini besleyen koroner damardaki kritik darlıklar.”

 
EN ÖNEMLİSİ ZAMANLAMA

Hastanın zamanında hastaneye yetiştirilmemesi hastayı kaybetmeye yol açabiliyor.Doç. Dr. Türkoğlu, “Maalesef en gelişmiş ülkelerde bile gerek hastalar gerekse hastanelere ait nedenlerden dolayı bu kadar erken müdahale pek mümkün olamıyor. İlk 4 saatten sonra, erken dönemde yapılan cerrahi girişimlerde ameliyat riski artabiliyor. Bununla birlikte kalp krizi sonrası tıbbi tedaviye rağmen hastanın göğüs ağrısının devam etmesi ve/veya klinik bulgularının giderek bozulması durumunda cerrahi tedavi uygulanması söz konusu olabiliyor. Uygulanacak bu ameliyatlarda kişinin hayatını kaybetme riskinin minimum, operasyon sonrası kazanımının maksimum olması hedefleniyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu