Sağlık

Kanserle mücadele eden kadınlar için konukevi

İzmir Büyükşehir Belediyesi kanserle mücadele eden kadınlar için konukevi açtı.İzmir Büyükşehir Belediyesi tedavi için şehir dışında kanser hastası kadınlar için konaklama merkezi açtı.Kanserle mücadele eden kadınlar için Sağlıkta Kalite Derneği (SAĞKAL) -Umut Atolyesi ile yaptığı “Balçova Sağlıklı Yaşam Sosyal Rehabilitasyon Destek Merkezi” tören ile hizmete girdi.

Büyükşehir Belediyesi, şehir dışından kente tedavi için gelen kanser hastası kadınların ücretsiz konaklaması amacıyla Sağlıkta Kalite Derneği (SAĞKAL) – Umut Atölyesi’yle protokol imzalayarak ‘Balçova Sağlıklı Yaşam Sosyal Rehabilitasyon Destek Merkezi’ni hayata geçirdi. Merkez, özellikle radyoterapi sürecinde maddi kısıtlılıklar yüzünden her gün İzmir’e gelip gidemeyen ya da hastane bahçelerinde yatmak zorunda kalan hastaların sorunlarına çare olacak. Tesis’te aynı anda 16 hasta barınabilecek. Toplam 300 metrekare kullanım alanı olan 4 katlı binada hastalar için psikolojik destek de verilecek.

Balçova Sağlıklı Yaşam Sosyal Rehabilitasyon Destek Merkezi’nin, açılış törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İtalya’nın İzmir Konsolosu Luigi İannuzzi

Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Çimentaş Yönetim Kurulu Başkanı Walter Montevecchi, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Nesim Tanglay, Çimentaş koordinatörü Mustafa Güçlü, SAĞKAL Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Operatör Doktor Cüneyt Tuğrul ve Egepen, Endor gibi projeyi destekleyen firmaların temsilcileri katıldı.

Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2006 yılında Bornova’da hasta çocuk evi açtıklarını, bugün de Balçova’da kadınlar için benzer bir mekanın hayata geçtiğini söyledi. Kocaoğlu, “ İtiraf etmek istiyorum. Bornova ve Balçova’da bu işin fikrini üreten karar veren, beni yönlendiren ancak bugün diş rahatsızlığı nedeniyle törene katılamayan Sevgili eşim Doktor Türkegül Kocaoğlu’nun emeği büyüktür. Hasta bakım evinin kalacak insanlar sağlık getirmesini diliyorum. İmeci usülü, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Balçova Belediyesi, Çimentaş, Endo, SAĞKAL başta birçok kurum ve kuruluşun desteğiyle gerçekleşti”dedi.

Kocaoğlu, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili de bir konuşma yaptı. Cumhuriyet tarihinin, cumhuriyet, devlet millete, kasteden en büyük ve en kötü olayıyla karşı karşıya kalındığını belirten Kocaoğluö Tüm siyasilerimiz, tüm milletimiz, asker, polisimiz, bu belayı başımızdan defetti. Yıllardır söylüyorum her kürsüye çıktığımda, hiçbir devletin kendi birlik beraberlik, dayanışma gücünün üzerinde hiçbir güç yoktur. Bu birlik ve beraberliğimizi 15 Temmuz akşamı gösterdiğimiz gibi her koşulda, ama yaşamın her koşulunda sergilememiz, bunu hayata geçirmemiz gerekmektedir. Ülkemizi Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün belerttiği gibi çağdaş medeniyet düzeyinin üzerine çıkartmak için var gücümüzle birilik beraberlik içinde çalışıp üretip bu kötü niyetlileri mutlaka ve mutlaka ilelebet bertaraf etmeliyiz. Bunların yeşerdiği ortamı kurutmalıyız”dedi.

SAĞKAL Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Operatör Doktor Cüneyt Tuğrul,1.5- 2 ay hastanede tedavi gören hastaların ücretsiz misafir olabilecekleri yer bulduklarını, Büyükşehir Belediye Başkanı’nın da kendilerini desteklediğini söyledi. Tuğrul “Kapımız herkese açık. Kimin hayatında, ne zaman neye ihtiyaç duyacağı belli değil” dedi. Sponsor firma Çimantaş’ın temsilcisi Mustafa Güçlü, ticari faaliyetleri yürüten büyük şirketlerin toplumsal sorumlulukları da olduğunu. Bu çerçevede tesise destek verdiklerini söyledi. Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, ise onkoloji tedavisi gören ve konaklama yaşayanların sorunlarını yakından bildiklerini söyledi. Çalkaya “Bu tesis bu açığı kapatacak bir yer. Destekçilere, mülk sahibi İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Öğle ve akşam yemeklerini biz üstlendik”dedi. Merkez’in açılışına destek verenlere umut evleri minyatürü hediye edildi. Tesis kurdele kesildikten sonra hizmete açıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu