Otomobil

Karda Araç Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bildiğiniz üzere kaç haftadır ülkemiz yoğun bir kar yağışı altında. Kış bu sene çetin geçiyor diyebiliriz. Karda araba kullanmak oldukça zor bir iştir. Bir çok sürücü son zamanlarda yaşanan hava olayları nedeniyle sıkıntılı zamanlar geçirmekte. Bizde siz değerli okuyucularımız için bugün karda araç kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? sorusuna cevap vereceğiz.

Karda Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

karda araç kullanmak
karda araç kullanmak

Lastik Havalarını İndirmeyin ve İnmemesine Özen Gösterin

Karda  yolda araba kayarsa ne yapmalı diye merak ediyorsanız kesinlikle aracınızın lastiklerinin havasını indirmeyin. Araca binmeden önce mutlaka gerekli kontrolleri gerçekleştirin. Eğer ki lastik havasını indirirseniz lastiğin omuz kısımlarına yük binmeye başlar ve yere basması gereken sırt kısmında problemler oluşmaya başlar. Bunun haricinde lastiklerin havası düştükçe yola tutunmasını sağlayan desenlerin arasında boşluk kapanmaya başlar ve kaymaya, yola tutunmamaya başlarsınız. Karlı havalarda araç lastiğini arttırmanızda fayda vardır.

Gerekmedikçe Şerit Değiştirmeyin

Karlı zeminlerde elinizden geldiği kadarıyla az hareket etmelisiniz. Gereksiz şerit değiştirme işlemlerinden kaçınmalısınız. Bunun sebebi ise yapacağınız ani hareketler sonucunda aracın ağırlık transferi konusunda sıkıntılar meydana gelebilir. Arkadan ve önden kaymalar yaşanabilir.

Ani Gaza, Frene Basmayın

Karda arabanın kaymaması için ne yapmalı diye soruyorsanız kesinlikle ani frene ve gaza basmamak diyebiliriz. Yapacağınız her türlü ani veya sert hareket, patinaj ve kayma problemine yol açacaktır. Karlı havalar da gaz ve fren pedalı oldukça yumuşak kullanılmalı. Fren yerine vites küçülterek yavaşlayan kullanıcılarda debriyajdan ayağını yavaşça çekmeli yoksa araçta kayma problemleri meydana gelebilir.

Kış Lastiğine Zincir Takın

Her ne kadar ismi kış lastiği olsa bile kış lastiğine zincir takmalısınız. Çünkü belli bir kar miktarından sonra kış lastiği de yola tutunma konusunda problemler yaşar. Bu sebepten ötürü özellikle yolun buzla kaplı yerlerinde zincir kullanmalısınız.

Gizli Buzlanmaya Dikkat Edin

Karda araç kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? diyorsanız kesinlikle ilk cevaplardan birisi buzlanma olur. Eriyen kar suyunun yer aldığı, köprü üstleri, viyadükler ve yoğun rüzgar alan zeminlere yaklaştığınızda yavaşlamalısınız. Çünkü bu tarz yerlerde gizli buzlanma tehlikesi oldukça yüksektir.

Başa dön tuşu