Ekonomi

KDV Hangi Ürünlerden Kaldıracak? 

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan çalışmalar neticesinde KDV oranlarında yeni bir düzenlemeye geçiş yapılacak. KDV indirimi sonrası yapılacak indirimler, direkt vatandaşın cebine yansıtılacak ve böylece fiyatların daha uygun seviyelere düşmesi sağlanacak.

Ortak Bir Çalışma Yapıldı

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan çalışmalarda Türkiye genelindeki oda ve sektör temsilcileri ile birebir görüşmeler yapılarak konu ile ilgili beklentiler ve talepler alındı. Çalışmalar sonucunda peynir, yağ, süt, et, yumurta, bebek maması ve temel hijyenik ürünler lüks ürün grubuna sokulmadan yeni bir KDV düzenlemesinin ihtiyaç olduğu görüldü. Özellikle sektör temsilcileri tarafından yapılan değerlendirmelerde belirlenen ürün gruplarından hiçbir şekilde KDV’nin alınmaması istendi.

Temel İhtiyaçlarda KDV Alınmayacak

Konu ile ilgili son çalışmalar ise Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan çalışmalar sonrasında hazırlanan taslak üzerinden yeni çalışmalar yapılacak ve böylece KDV’ye son hali verilecek.

Belirtilen temel ihtiyaç ürünlerinde KDV’nin sürekli ya da mevcut ekonomik hareketliliğin durana kadar sıfırlama yapılması planlanıyor. Hükümet tarafından yapılan açıklamalarda da KDV oranlarında daha sade bir düzenlemenin yapılacağı ve herkesin beklentilerini karşılayacak bir düzenlemeye geçileceği belirtilmişti.

Başa dön tuşu