Güncel

Kefalet Sigortası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  1. Sigorta ettiren : İşveren ile anlaşmaya giren veya anlaşmaya varmak amacıyla ihaleye giren taraf olarak tanımlanabilir. Kefil olan taraf yani garantör ile garanti anlaşmasını imzalayarak sigorta ettiren lehine koşullu kredi tesis edilmiş olur.

  2. Sigortacı yada Garantör : Kefalet senedi tanzim etmeye yetkili olan bir sigorta şirketidir. Garanti anlaşması çerçevesinde kefalet senedini sigorta ettiren adına düzenler. Kefalet senetleri lehtara karşı tek taraflı bir yükümlülük tesis eder.

  3. İşveren (Lehtar) : Sigorta ettiren ile anlaşan ve sigorta ettirenin, sözleşmeden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getireceği lehtar taraftır. Kefalet senedi, bu yükümlülüklerin lehtara karşı gerçekleştirilebilmesini güvence altına alan bir araç niteliğindedir.

Sigorta ettiren, görevi yerine getirmemesi durumunda zararları telafi etmek için talepte bulunabilir. Talep geçerli ise sigorta şirketi teminat tutarını geçemeyen tazminat ödeyecektir. Sigortacılar, daha sonra, Sigorta ettirene, ödenen tazminat talepleri için kendilerine tazminat ödemesini bekleyeceklerdir.

Kefalet Sigortasına Ne Zaman İhtiyacınız Var?

Kefalet bonoları, genellikle devlet sözleşmeleri üzerinde çalışmak isteyen yükleniciler için gereklidir. Ayrıca, bir devlet kurumu tarafından lisanslanan kişiler ve şirketler için de gereklidir. Teminat senetleri, zorunlu olmadıklarında bile, bir sözleşmenin yerine getirilmesini gerektirdiğinde anlamlıdır, çünkü Sigorta Ettiren sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirmede başarısız olduklarında yükümlülükleri tazmin etmeye yardımcı olurlar. Olası hasar miktarının ne olduğu önemli değildir.

Kefalet Sigortası ile Normal Sigorta Arasındaki Fark Nedir?

Bir sigorta poliçesi ile poliçeyi elinde bulunduran kişi korunan kişidir. Diyelim ki bir araba kazası geçirdiniz. Siz üzerinde hak talep etmek istiyorsanız, sizin sigorta poliçeniz ve sigorta şirketiniz devreye giriyor, onlar size kaza masraflarını karşılamak için ödeme yapıyor. Sigorta şirketi geri ödenmesini beklemiyor ve siz mutlu mesut yolunuza devam ediyorsunuz.

Kefalet senediyle, bonoyu elinde tutan kişi korunan kişi DEĞİLDİR. Bunun yerine, bağı GEREKTİREN kişi, korunan kişidir. Bir anlaşma yapılırsa sizin anlaşmanız ve kefalet şirketi istem üzerine öder, size kefil şirket geri ödemekle yükümlüdür.

  • Sigorta poliçeleri, sigortacı ve sigortalı arasında iki taraflı bir sözleşmedir.

  • Kefalet senetleri, sigortacı, sigortalı ve sizin aranızdaki üç taraflı bir sözleşmedir.

Teminat Senetlerini Nereden Alabilirim?

Kefalet senetleri sigorta poliçeleridir. Bu nedenle, bu ürün için uzmanlaşmış veya genel amaçlı sigortacı olan sigorta şirketleri tarafından satılmaktadır. Kefalet tahvili şirketleri, tahvil uygulamalarını onaylamak ve fiyatlandırmak için sigortacılar kullanır. Kefalet Sigortanızı bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilir, tecrübelerimizden yararlanabilirsiniz.

Finance&İnsurance özellikle devlet destekli alacak sigortası, ticari alacak sigortası gibi ticari sigortalar konusunda uzmanlaşmış, Türkiye’nin önde gelen sigorta şirketlerinden biridir.

Başa dön tuşu