Ekonomi

KGF Limitleri Ne Zaman Açılacak? Son Dakika Gelişmesi!

Korona virüs ile başlayan ekonomik sorunlu dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’de pek çok farklı kampanyanın ve düzenlemenin yapılmasını sağlamıştı. Sunulan ve ön plana çıkarılan hizmetlerden bir tanesi de KGF hizmeti oldu.

KGF’de Yeni Dönem Başlıyor

KGF limitleri ile yapılan bu çalışmalarda son dakika gelişmesi geçtiğimiz gün itibariyle duyuruldu. Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati tarafından yapılan açıklamalarda Türkiye Ekonomi modeli kapsamında yeni adımın nasıl olacağı belirtildi.

Altınların ekonomiye kazandırılması gibi pek çok farklı tasarruf üzerinde çalışılırken, özellikle KOBİ ve girişimciler için KGF olarak yeni bir proje başlatıldı. Bu projede 60 milyar liralık yeni destek paketi sunulacağı belirtildi.

Yeni paketin en önemli ayaklarından bir tanesi ise kefalet sistemi olarak da bilinen KGF. KGF sistemine dahil olan kişiler, dengeli ve sürdürülebilir büyüme katkısı elde edebilecek. Yüksek katma değerli yatırımların gerçekleşmesi adına desteklenecek olan bu projeler ile yüksek katma değerli ürünlerin ihracatı sağlanacak. Böylece Türkiye’deki cari dengenin sağlanması için de önemli bir adım atılmış olacak. 60 milyar liralık KGF hacmi ile birlikte Türkiye’de üretim yapacak tüm işletmelerin önü açılıyor. 

KGF Destek Paketi Özellikleri Neler?

KGF destek paketi 25 milyarlık bir destek için 24 ay ödemesiz dönem ve 96 ay vadeli bir şekilde eşit uygun fiyatlar ile ödeme imkanını içeriyor. Bu yardımdan yararlanmak isteyenlerin işletmelerinde orta ve yüksek teknoloji üretilmesi gerekiyor. Bu şartları sağlayanlar için uygun şartlar ile kefalet imkanı yaratılabilir. Her KOBİ için maksimum kredi limiti 25 milyon lira ile sınırlandırıldı. Yüksek hacme sahip şirketlerde ise bu limit 100 milyon liraya çıkıyor

KGF Limitleri Ne Zaman Açılacak? Son Dakika Gelişmesi!

Mevcut duyurunun yapılması ile birlikte işletmeler KGF başvurusu yapmaya başladı. KGF limitleri ne zaman açılacak ve ne zaman sonuçlanacak şeklinde son dakika araştırmaları ağırlık kazandı. Konu ile ilgili resmi olarak yapılan açıklamalar ise KGF limitleri ne zaman açılacak son dakika gelişmesi ne şeklinde araştırma yapanlara yeterli yanıtı sunuyor. Yapılan resmi açıklamalarda bu konuya dair verilen yanıt şöyle; 

KGF’nin başvuruları değerlendirme süreci aynı gün başlamakla birlikte talebin büyüklüğüne ve firmanın bilanço yapısına göre sonuçlanması 7 iş gününe kadar uzayabilmektedir. Portföy Garanti Sistemi’nde Banka tarafından evrakların eksiksiz gönderilmesini müteakip KGF tarafından en geç 2 iş günü içinde sonuçlandırılır.

Başa dön tuşu