Ekonomi

KGF’de 22 Milyar Liralık Destek Sağlanacak

İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi dün itibariyle faaliyetlerine başladı. Yapılan açıklamalarda Kredi garanti ve kefalet uygulamaları aracılığı ile sektörel olarak büyümenin ve gelişmenin artmasının hedeflendiği belirtildi.

İlk etapta 22 milyar liralık bir kredi hacminin yaratılması için ilk paketi devreye alacak olan şirket, 22 milyar liralık bir destek ile işletme ve kobi’lere ekonomik kolaylık sağlayacak. Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda ilk paketin Özkaynak Destek Paketi olacağı ve finansmana yetişmekte zorlanan Kobi’lere desteğin sağlanacağı belirtildi.

KGF Başvurularında Son Tarih Ne?

Yapılan açıklamalara göre mevcut kredi destekleri için başvuru yapmak isteyenlerin 31 Mayıs tarihine kadar başvuru yapabilmesi mümkün. Başvurularda en üst limit 10 milyon lira olarak belirlenirken taksitlerde de maksimum 12 aylık bir süre verilecek.

Kredinin müşterilere yarısı Türk Lirası yarısı ise yabancı para olarak verilmesi mümkün. Paketten yararlanmak isteyenlerin ise başvuru sırasında 1000 liralık başvuru ücretini yatırması gerekiyor. Kefaret komisyonunda ise 6 aya kadar olan kredilerde yüzde 0.5, 6 ayı geçen kredilerde ise yüzde 1’lik kesinti uygulanacak.

İGE AŞ hakkında Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; “İGE AŞ ile teminat yetersizliği nedeniyle çeşitli kredi ve destek imkanlarından yeterince yararlanamayan ihracatçıların krediye erişimleri kefalet suretiyle sağlanacak. İhracatçılar artık kredi almak için gayrimenkulünü, fabrikasını bankaya ipotek vermek zorunda kalmayacak. İhracatçı birlikleri üzerinden gerçekleştirilen ihracat işlemlerinden belli oranlarda yapılan kesintilerin de şirketin sermayesine aktarılmasıyla İGE AŞ’ye ilave sermaye katkısı sağlanarak, sürekli güçlü bir finansal yapı içinde olması ve böylece kendini yenileyen bir sermaye yapısı oluşturulması, ihracatçılarımıza sürekli ve etkin bir şekilde hizmet verilmesi amaçlanmaktadır.” denilmişti.

Başa dön tuşu