Ekonomi

Kırmızı Ete Yüzde 24 Zam Daha Geliyor

Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği Başkanı Sencer Solakoğlu et sektörüyle ilgili güncel değerlendirmelerde bulundu. Yaz dönemi itibariyle et fiyatlarında ciddi artışların yaşanacağını söyleyen Başkan, 30 gün içerisinde yüzde 24 oranında zammın planladığını söyledi. “Yaz döneminde ette fiyatlar uçacak. Gelecek 30 gün içinde et fiyatlarında yüzde 23-24 civarında artış olacak” diyerek net ifadeler kullanan Başkan Solakoğlu, mevcut yeni düzenlemelerin ve desteklerin de sektör için kurtarıcı olmadığını ve bunların etkili olamayacağını ifade etti.

“Kırmızı Et Fiyatlarındaki Yükseliş Sürecek”

Üreticinin süt litresinde şu andaki fiyatlar ile 1 lira zarar ettiğini ve bu nedenle son dönemlerde artan kesim faaliyetleriyle birlikte üreticinin sektörden çekildiğini söyleyen Solakoğlu, “Üretici kesime gidip 3 yıllık kârını cebine koyuyor. Onu da götürüp Kur Korumalı Mevduat gibi yüksek getirileri olan enstrümanlara koyuyor” dedi.

Çiftlikten koparak üretimi bırakan üreticilerin yeniden üretime döndürülmesinin mümkün olmadığını da söyleyen başkan, ramazan ayı içerisinde kesin, etkili çözümlerin gelmemesi halinde Ramazan ayı sonrasındaki sürecin çok daha zor geçeceğini ifade etti.

Başa dön tuşu