Ekonomi

Koleksiyonerler kesim hatalı 5 Lira’nın peşinde

Türkiye, kesim hatalı 5 liralık banknotları konuşuyor. Balıkesir’de şoförlük yapan İlyas Irmak isimli vatandaş, 4 yıl önce bir bankanın ATM’sinden çektiği kesim hatalı 5 liralık banknotu sakladığını ifade etti. Para koleksiyoncularının 2 bin 500 lira teklif ettiği banknotu vermediğini söyleyen Irmak, paraya gözü gibi baktığını söyledi.

Balıkesir’in İnkaya mahallesinde yaşayan İlyas Irmak, hatalı olarak basılan 5 liralık banknotun bir bakkaldan alışveriş yapacağı sırafa farkedildiğini ve başına az kalsın dert olacağını belirtti. İlyas Irmak sözlerine “ATM’den çektiğim paralara bakmadan cebime koymuştum. Balıkesir’de yapmam gereken işleri tamamladıktan sonra evime dönerken , Paşaköy Mahallesi’nde su ve çocuğuma gofret almak için bakkala girdim. Farkında olmadan hatalı parayı vermişim. Bakkal, “Bu ne, adam gibi para ver” diyerek, 5 lirayı tezgahın üzerine fırlattı. Önce çok sinirlendim. ’Ne yani, biz adam gibi para vermiyor muyuz’ deyip tartıştım. Ancak, daha sonra paraya bakınca, tam köşesinden kıvrılmış olduğunu, kıvrılan yerden açınca paranın kenarında fazlalık olduğunu farkettim. Bakkaldan özür diledim, başka para verdim. Bakkalın tavrı ve ters konuşması çok gücüme gitti, çok üzüldüm. Daha sonra başımdan geçenleri arkadaşlarıma anlatınca paranın hatalı basılmış olduğunu koleksiyonerlerin böyle paraları biriktirdiğini, değerli olabileceğini söylediler. Bu duruma da çok sevindim. Aradan dört yıl geçti. Koleksiyonerler 2 bin 500 lira teklif etti. Ancak vermedim. Hala hatalı parayı saklıyorum” diyerek devam etti.

‘Çocuklarıma hatıra kalacak’

Irmak, hatalı paraların ne olduğunu, ne yapması gerektiğini öğrenmek için elindeki banknotun fotoğrafını çekerek Merkez Bankası Banknot Matbaası Genel Müdürlüğü’ne gönderdiğini ve 1 Mart 2013 tarihinde kendisine cevap geldiğini söyledi. Merkez Bankası Banknot Matbaası Genel Müdürlüğü Sahteciliği İzleme ve Analiz Müdürlüğü, söz konusu hatalı 5 liralık banknotun aslının incelenmesine gerek duyulduğu belirtmiş. Hatalı paranın aslını göndermeyen Irmak, “Ankara’ya yolum düşerse parayı o zaman götüreceğim. Bu para benden çocuklarıma hatıra kalacak” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu