Ekonomi

Konut Fiyatları KDV İndirimi İle Yüzde 10 Düşecek

Türkiye’de kredi ve konut fiyatları, yeni ev alacaklar için süreci oldukça zorlaştırıyor. Bu duruma karşı daha uygun bir çözüm bulunabilmesi adına ise Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından özel bir çalışma gerçekleştirildi. Konut fiyatlarının çok daha uygun seviyelere gelebilmesi adına başlatılan çalışmalarda üzerinde durulan formül KDV oranlarında indirime gidilmesi. KDV’nin indirilmesi ile ev fiyatları çok daha uygun seviyelere düşebilecek. Beklentiler ise %10 oranında bir indirimin olması yönünde.

Konut Fiyatlarındaki KDV Düşecek

Geçtiğimiz dönemlerde gıda ürünleri için KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesinin ARDINDAN benzer bir çalışma için konutlar hedeflendi. Yapılan çalışmalarda 150 metrekare büyüklüğe kadar olan tüm evlerde ödenecek olan KDV %8 olarak belirlenecek. 150 metrekarenin üzerinde olan evlerde ise 150 metrekareye kadar olan bölüm yüzde 8’den, 150 metrekarenin üzerine çıkan bölümler ise yüzde 18 üzerinden hesaplanacak. Böylece evin toplam metrekaresi üzerinden bir hesaplama yapılmayacağı gibi 150 metrekarenin altında ve üstünde kalan bölümler ayrı ayrı hesaplanacak.

150 metrekare yere sahip bir evi almak için 1 milyon lira ödeyen vatandaşın ödeyeceği KDV miktarı 80 bin lira olacak. Bu anlamda 150 metrekare ve üzerindeki evlerde avantaj elde edilecek. 150 metrekarenin liranın üzerine çıkıldığında 150 metrekarenin üzerindeki her bir metrekare için yüzde 18 ödeme yapılması yeterli olacak.

Başa dön tuşu