Ekonomi

Konutta KDV İndirimi Ne Zaman Başlayacak?

İnşaat sektörünün rahatlaması ve konut almak isteyen vatandaşların daha cazip fiyatlar üzerinden işlem yapabilmesi adına konutta KDV indirimi önümüzdeki dönemlerde başlayacak.

Türkiye’de artan fiyatlara geçici bir çözüm olarak KDV indirimi ile yanıt verilmeye çalışılıyor. Alım satım işlemlerinin büyük oranda durduğu konut sektörü için yeni bir KDV indirimi üzerinde çalışmalar sürdürülüyor. Konut’ta KDV indiriminin uygulanması ile birlikte KDV oranlarına yaklaşık yüzde 50 oranında bir indirimin yansıtılması hedefleniyor.

Konutta KDV İndirimi Belli Oluyor

Yapılan çalışmalarda hangi konuların gündemde olduğu belli oldu. Konutlarda KDV sisteminde 150 metrekareye olan evlerde yüzde 8, 150 metrekarenin üzerinde olan evlerde ise yüzde 18 olarak hesaplamalar yapılıyor.

Yeni sistem itibari ile 150 metrekarenin üzerine çıkan bölümlerin ayrı olarak hesaplanması planlanıyor. Böylece 151 metrekare olan bir evin 150 metrekaresi yüzde 8 KDV üzerinden, 1 metrekarelik fazlalık alan ise yüzde 18’lik KDV üzerinden hesaplanacak. Böylece 151 metrekarelik bir evi olan vatandaşın 180 bin lira KDV yerine 80 bin lira KDV ödemesi sağlanacak. 

KDV ödemelerinde ciddi bir indirimin yaşanmasını sağlayacak düzenlemenin önümüzdeki günlerde yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Başa dön tuşu