Ekonomi

Korkulan Oldu! Dolar 17 TL’yi geçti!

Dolar bu hafta en yüksek seviyelerine çıkmıştı. Vatandaş Doların 17 TL'yi aşmasından korkuyordu. Dün ise 16 TL'yi geçmeye başlamıştı. Bu sabah dolar 16 TL'yi de geçerek 17 TL'yi gördü.

Dolar, bulunduğumuz hafta son zamanların en yüksek seviyelerini görmüştü. Kurdaki bu artış vatandaşı korkutmaya başlamıştı. Dün paylaştığımız bir haberde doların 17 TL’yi görebileceğini vurgulamıştık. Bugün, piyasaya açılır açılmaz dolar 17 TL’yi gördü hatta aştı. Dolar ile birlikte kıymetli madenlerinde fiyatlarında artış görüldü.

Artık Ons Altında da 1.848 dolardan işlem yapılıyor

Altının onsu ise 1.848 dolardan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 1.638 lira, Cumhuriyet altını ise 6.532 liradan işlem görüyor. Küresel piyasalarda ABD’de cuma günü açıklanacak enflasyon verileri yatırımcıların odağında bulunuyor.
ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek hafta yapacağı para politikası toplantısı öncesinde enflasyon görünümüne ilişkin veri ve haberler de piyasaların odağındaki yerini koruyor.

Korkulan Oldu! Dolar 17 TL'yi geçti!

Para piyasalarındaki fiyat politikasında Fed’in gelecek iki toplantıda 50 baz puan faiz artırmasına kesin gözüyle bakılırken, Eylül toplantısındaki faiz artışı beklentileri 50 baz puanının altına indi. Avrupa’da ise gözler Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Perşembe günü gerçekleştireceği para politikası toplantısına çevrilirken, bankanın bu toplantıda varlık alımlarını bu ay sonunda durduracağını duyurmasına kesin gözüyle bakılıyor.

8 Haziran Dolar Ne Kadar?

Dolar kuru 16.87 seviyelerinden güne başlamıştı. Sabahın erken saatlerinde ise dolar 17 TL’yi aştı. Dolar ile birlikte diğer piyasalarda yükseliş gösterdi. Euro’da son zamanların en yüksek seviyelerini gösteriyordu. Dolar ile birlikte Euro’da bu sabah keskin bir yükseliş yaptı. Dolar, dün 16 TL’nin üzerine çıkmıştı. Bu sabah 16 TL’yi aşarak 17 TL’yi geçti. Euro ise şuan da 18,31 TL bandında yer alıyor.

 

Başa dön tuşu