Sağlık

Korona Ne Zaman Bitecek?

Korona virüsü ile 2 yıldan beri mücadele devam ederken varyantlar nedeniyle virüs etkisini sürdürmeye devam ediyor. Delta varyantı sonrasında görülmeye başlanan omicron varyantı, vaka sayılarının hızlı bir şekilde yükselmesine neden oldu. Aşılarını tam yaptıranların hastalığı hafif atlatması varyantın en önemli gelişmelerinden birisi olsa da korona ne zaman bitecek sorusu herkesin aklında.

2022 Korona Ne Zaman Bitecek?

Korona virüsün ilk aylarında virüse karşı aşı ya da ilacın bulunmasının önemli olduğu vurgulanmıştı. Çin, Almanya gibi pek çok farklı bölgede özel aşılar geliştirilerek uygulanmaya başlandı. Aşı döneminde ise aşıların tamamlanması ile birlikte daha rahat bir sürecin yaşanacağı belirtildi. Ancak Türkiye dahil olmak üzere pek çok ülkede aşılanma oranı yüksek olmasına karşın virüs yayılımı önlenemedi. Aşıların hastalığın hafif atlatılmasını sağlaması ise en büyük kazanımlardan bir tanesi oldu.

Korona ne zaman bitecek şeklinde yapılan küresel araştırmalarda dahi şu ana kadar somut bir açıklama yapılabilmiş değil. Sürekli varyant gelişmesi ve farklı şekiller ile insan sağlığını tehdit etmesi koronavirüs ile mücadelede önemli handikap olarak gösteriliyor. 

“Mayısa Rahat Gireriz”

Konu ile ilgili açıklama yapılan son isimlerden bir tanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Profesör Doktor İftihar Köksal oldu. Aşı olsa dahi maske ve mesafenin hiçbir şekilde ihmal edilmemesi gerektiğini söyleyen Profesör Doktor, aşıların tamamlanması halinde Mayıs ayının daha rahat geçeceğini söyledi. Doktor Köksal, “Aşılanma hakkında hala kesin kararımızı veremediysek bir an önce kararımızı verip aşılanır ve maske ve mesafeye de dikkat edersek nisan, mayısa çok rahat girebiliriz” dedi.

BBC’de 15 Ocak 2022 tarihinde yer alan başka bir haberde ise Liverpool Üniversitesi’nden Profesör Julian Hiscox’un görüşlerine yer verildi. Profesörün görüşlerine göre 2022 yılı itibarıyla hayat pandemi öncesine dönüş yapmaya başlayacak. Londra Üniversitesi’nden virolog ELİSABETTA Groppelli ise “Çok yakında virüsün dolaşımda olduğu, risk gruplarını koruduğumuz ancak diğer herkesin virüsü kapacağını kabul ettiği bir durumda olacağız. Ortalama bir kişi iyi olacaktır” diyor.

Korona Ne Zaman Bitecek
Korona Ne Zaman Bitecek

Korona virüs salgını ne zaman bitecek konusunda net olmayan açıklamalar, sürecin 2022 yılında da etkili olabileceğini gösteriyor. Korona Ne Zaman Bitecek için yapılacak yeni gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Başa dön tuşu