Ekonomi

Kur Korumalı Mevduat Programı Devam Edecek

Türkiye Ekonomi Modeli olarak adlandırılan yeni dönemde kur korumalı mevduat sistemi en önemli enstrümanlarda birisi haline geldi. Altın ve dövizlerin Türk lirasına dönüştürülerek bankalara yatırılması, Türk lirasına olan talebi artmasını sağladı. Bununla birlikte ülkede altın ve dolar gibi diğer dövizlerin elden çıkarılması ile döviz ve altın fiyatların düşmesi noktasında bir hedef koyuldu. Konu ile ilgili yeni açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, yeni kur korumalı mevduat programının 340 milyar liraya yükseldiğini söyledi. TL dönüşümünde dövizlerin toplam miktardaki payı ise %49.

“20 Aralık’ta Türkiye Risk Aldı”

“Bu ülke bir model değişikliğine girdi. 20 Aralık’ta bu riski aldı. Her şeyi kamu bankalarına yüklemenin doğru olmadığına inanıyorum. Özel bankaları repo piyasasında TCMB ucuz bir şekilde fonluyor. Bu fonla kendi işlerini yapsınlar. Biz bu modelden geri adım atmayacağız. Bütün riskleri almış, bunları temizlemeye başlamışken geri adım atamayız. Londra’da yeni modelden geri adım atmayacağımıza ikna oldular.” diyerek bu konudaki düşüncelerini net bir şekilde dile getiren Bakan Nebati, Türkiye’deki tek sorunun enflasyon olduğunu söyledi.

Kur Korumalı Mevduat Programı Genişletilebilir

Enflasyonda ise yaz aylarına doğru gevşemenin beklendiğini ve yeni paketlerin açıklanması ile birlikte istenen seviyelere ulaşılabileceğini belirten Bakan Nebati bugün beklenildiği üzere bir toplantı gerçekleştirecek ve toplantıda yeni bir paket açıklayacak. 

Başa dön tuşu