Ekonomi

Kur Korumalı Mevduata 7 Milyar Liralık Giriş Sağlandı

Ankara Ticaret Odası meclis toplantısına katılan ve burada gündemdeki ekonomik gelişmelere yönelik değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, kur kurulmalı mevduata katılımı ile ilgili günden güne trendin arttığını söyledi.

Yılbaşından itibaren kurulmalı mevduata katılımın 7 milyar lira olduğunu belirten Fuat Oktay, bu giriş ile birlikte mevduat büyüklüğünün Türkiye genelinde 209 milyar liraya ulaştığını söyledi. Fuat Oktay, “Kur Korumalı uygulamalarımız şu ana kadar yaklaşık 451 bini Hazine, 82 bini Merkez Bankası destekli olmak üzere toplam 533 bin kişiye ulaşmıştır. Yılbaşından bu yana günlük ortalama yaklaşık 7 milyar lira giriş olmuş, toplam mevduat büyüklüğü yaklaşık 209 milyar lirayı bulmuştur ve sürekli de artmaya devam etmektedir. “ dedi.

Büyüme Sürüyor

Açıklamalarına Türkiye’deki büyüme ve dış talebe yönelik indirmeler yaparak devam eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Türkiye ekonomisinin 2021 yılının ilk iki çeyreğinde yüzde 7.4 ve yüzde 22 oranında büyüme kaydettiğini belirtti.

3. çeyrekte dış talebin gücüne vurgu yaparak yüzde 7.4’lük bir büyümenin yakalandığını aktaran Fuat Oktay “2021’in son çeyreğinde Türkiye sanayiinde üretim, hız kesmeden sürmüştür. Takvim etkisinden arındırılmış Sanayi Üretim Endeksi, 2021 yılı Kasım ayında yıllık yüzde 11,4 artış kaydetmiştir. 2022 yılında ekonomik ve mali anlamda kronik sorunlarını geride bırakan, üreten, ihraç eden, istihdam oluşturan, daha sürdürülebilir ve dengeli büyüyen bir ekonomik yapıyla, geleceğe sağlam ve emin adımlarla yürümeye devam edeceğiz.” dedi.

Başa dön tuşu