Ekonomi

Kur Korumalı Mevduatta 74 Milyar Lira Ödenecek

Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesabına para yatıranlar için döviz garantisi sunuluyor. 4 aylık süre içerisinde 74 milyar liralık ödemenin yapılacak olması, Türkiye’de gündem yarattı. Eski Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı ve Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Şenol Babuşçu açıklamalarıyla dikkat çekti.

Kur Korumalı Mevduat Maliyetleri Arttı

Başkan Babuşçu, Kur garantisi sistemi nedeniyle hazinen 63 milyar lira ile 74 milyar lira arasında ödeme yapacağını söyledi. Üstelik doların artmasına bağlı olarak maliyetler daha çok artacak. Her ay 50 kuruşluk dolar artışı, hazineden 63.1 milyar liralık maliyete neden olacak. mevduat başlangıcında ortalama 11,50 seviyelerinde olan dolar, şu anda 15 lira bandına yaklaşmış durumda. Bunun 1 aylık maliyeti ise 17,1 milyar lira. Nisan ayında 15 liranın aşılması, 14,1 milyar liralık daha maliyet yaratacak.

Hesaplamalar sonrasında Başkan Babuşçu, maliyetler üzerinden farklı bir analiz yaptı. Babuşçu, Türkiye’de eleştirilen garanti geçişli otoyol, köprülere değindi. KKM maliyetlerinin KKM maliyetlerinden daha ucuz olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu