Ekonomi

Kur Korumalı Mevduat’ta Vergi Avantajı Sona Erdi 

Merkez Bankası tarafından başlatılan kur korumalı mevduat programında, şirketlerin yüksek oranlarda yatırım yapması adına vergi avantajı sağlanıyordu. Merkez Bankası, yapılan yeni değişiklikler ile ilgili resmi açıklama yaparken vergi avantajının kaldırılmasının yanı sıra kapsamda da değişikliğe gidildiğini duyurdu.

Kur Korumalı Mevduat’ta Yeni Dönem Başladı

Buna göre 31 Aralık 2021 ile 31 Mart 2022 tarihleri arasında bankada bulunan döviz hesapları için destekten yararlanma hakkı tanımlandı. Önceki dönemlerde sadece 31 Aralık 2021 tarihine kadar olan dövizler için işlem yapılabilirken, 3 aylık bir sürenin daha eklenmesi ile düzenleme esnetildi.

Vergi Avantajı Kaldırıldı

Düzenleme ile 31 Aralık 2021 tarihi itibari ile döviz hesaplarını bozdurarak kur korumalı mevduata geçiş yapan şirketler için vergi muafiyetinin de sona erdiği belirtildi. Vergi muafiyeti kapsamında son 3 aylık kur farkı kazancı vergiden muaf tutuluyordu. 31 Mart 2022 tarihi itibari ile dövizini bozdurarak mevduata geçiş yapan şirketler herhangi bir vergi avantajından yararlanamayacak. Ancak mevduat hesabından elde edilecek gelirlere yönelik geçerli olan vergi muafiyeti devam edecek.

Yapılan resmi açıklamalarda düzenlemeler ile ilgili tüm detaylara yer verildi. Yeni ve eski düzenlemenin yanı sıra yeni düzenlemenin nasıl gerçekleştirildiği de aktarıldı. Buna göre düzenlemenin eski ve yeni hali şöyle;

Eski:

(1) (Değişik:RG-22/3/2022-31786) Yurt içi yerleşik gerçek kişilerin bankalardaki, yurt içi yerleşik tüzel kişilerin ise 31/12/2021 tarihi itibarıyla bankalarda mevcut olan ABD doları, Euro ve İngiliz sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyeleri, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevrilir.

Yeni:

“(1) Yurt içi yerleşik gerçek kişilerin bankalardaki, yurt içi yerleşik tüzel kişilerin ise 31/12/2021 ile 31/3/2022 tarihleri arasındaki herhangi bir tarihte bankalarda mevcut olan ABD doları, Euro ve İngiliz sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyeleri, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevrilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu