Ekonomi

Küresel Gıda Fiyatları Neden Yükseliyor?

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından Mart ayına yönelik yeni bir rapor yayınlandı. Raporda tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşıldığı belirtilirken, küresel gıda fiyatlarında özellikle tahıl ve bitkisel yağların çok yüksek bir zam aldığı belirtildi. Raporda yükselişler ile ilgili gerekçelere de yer verildi.

Küresel Gıda Fiyatları Neden Yükseliyor?

Gıda fiyatlarının artmasındaki en önemli etkenlerden bir tanesi Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan savaş ve yaşanan dengesizlikler. Savaş hali nedeniyle ekonomide farklı eğilimlerin görülmesi, gıda fiyatlarının artmasındaki en önemli etkenlerden birisi olarak gösterildi.

Ukrayna ve Rusya’nın özellikle tahıl ihracatında dünyanın önde gelen iki ülkesi olması artışları tetikledi, bitkisel yağ üretimlerinde de doğrudan maliyetlerin artmasına ve arzın kesilmesine yol açtı. Bu durumda fiyatların yukarı yönlü hareketini kolaylaştırdı.

FAO açıklamasına göre Şubat ayına kıyasla mart ayı içerisinde gıda fiyat endeksinde yüzde 12.6 oranında artış yaşandı. Artış ile birlikte 159.3 puana yükselen endeks, 2021 yılının aynı dönemine göre yüzde 33,6’lık bir artış kaydetti.

Başa dön tuşu