Ekonomi

Küresel Piyasalar Bugün Açıklanacak Verilere Kilitlendi

ABD tarafında, TSİ 18’de ocak ayına ilişkin Conference Board tüketici güveni endeksi takip edilecek. Aralık ayında endeks 111,9’dan 115,8’e yükselmişti. Endeksin ocak ayında ise Michigan tüketici güvenine benzer şekilde enflasyonist baskılar ve Omicron varyantının olumsuz etkileriyle 111,8’e gerilemesi bekleniyor.

Ayrıca ABD’de TSİ 18’de ocak ayına ilişkin Richmond Fed imalat sanayi endeksi açıklanacak. Aralık ayında endeks 16’ya yükselerek son 5 ayın en yüksek seviyesine ulaşmış ve imalat sanayi faaliyetlerinde büyümenin hızlandığına işaret etmişti. Endeksin bu ay kısmi düşmesi beklenmekte.

Avrupa tarafındaAlmanya’da TSİ 12’de ocak ayına ilişkin IFO iş dünyası endeksi takip edilecek. Almanya’da aralık ayına ilişkin IFO iş dünyası endeksi artan kısıtlamalar ve süregelen arz kısıtlarının etkisiyle 96,5’ten 94,7’ye gerilemişti. Endeksin ocak ayında ise, alt endekslerden cari durum endeksinin hafif gerilemesi ve beklentiler endeksinin ise hafif yükselmesiyle yatay seyretmesi bekleniyor.

Ayrıca IMF, Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nu yayınlayacak. IMF’nin, Omicron varyantına ilişkin son gelişmelerin küresel ekonomi ve ülkelerin büyüme görünümleri üzerindeki etkilerine ilişkin değerlendirmeleri takip edilecek.

Yurt içinde ise, TSİ 10’da ocak ayına ilişkin Reel Sektör Güven Endeksi ve Sektörel Güven Endeksleri (Hizmet, Perakende Ticaret ve İnşaat Sektörleri) ile kapasite kullanım oranı verileri takip edilecek. Aralık ayında inşaat sektörü güven endeksi %3,9, reel kesim güven endeksi %1,7, hizmet sektörü güven endeksi %0,5 ve perakende ticaret güven endeksi %0,4 gerilemişti. Açıklanacak verilerde son dönemde kurlarda görülen durağanlaşmanın öncü göstergelere olan yansımaları izlenecek.

TCMB Analitik Bilanço verilerine göre 21 Ocak haftasında toplam ve net rezervin arttığını hesaplamaktayız. Toplam rezervin 0,2 milyar USD artarak 109,7 milyar USD’ye yükseldiğini, net uluslararası rezervin 1,9 milyar USD artarak 9,5 milyar USD seviyesine geldiğini hesaplamaktayız.

Başa dön tuşu