Güncel

Kuyu köpek yeni sahiplerinin yanında

Beykoz’da 70 metrelik kuyudan 10 gün süren çalışmalar sonucunda başarılı bir operasyonla kurtarılan ve kuyu ismi verilen köpek yeni sahiplerinin yanında yaşama devam ediyor.

İtfaiye, Akut ve özel ekipler tarafından 10 gün süren çalışmalar sonucunda kurtarılan Kuyu Beykoz itfaiyesi tarafından sahiplenildi. Bir anda Türkiye’nin gündemine oturan olay 11 gün önce yavru bir köpeğin 70 metrelik sondaj kuyusuna düşmesiyle başladı. Kuyu köpek için neredeyse tüm Türkiye seferber oldu. Özel ekipler kurularak gece gündüz çalışmalar yürütüldü. 10 gün boyunca sonunda kadar gelinsede bir türlü kurtarılmayı başaramadı. 10 günün sonunda sabaha karşı sevindirici haber geldi. Kuyu köpeği kurtarmak için özel bir aparat geliştirildi.

Özel aparat 70 metre derinlikteki kuyuda köepi yakalayarak yukarı çekilmesini sağladı. Kuyu köpeğin kurtarıldığı anlarda sevinç çığlıkları yükseldi. Hemen tedavi ve kontrolleri yapılan Kuyu köpek Türkiye’nin en meşhur köpeği oldu.

Kuyu köpek kalan yaşamında Beykoz itfaiyesinde kurtarma timinde görev alacak. Kurtarma operasyonu sırasında itfaiye ekipleri de birçok şeyi öğrenmiş oldu. Tarihte daha önce eşi benzeri görülmemiş bir operasyon gerçekleştirildi. Bu operasyon sayesinde kurtarma ekipleri de yeni tecrübeler kazandı.  Gelecekte yaşanacak benzer kazalarda ekipler daha tecrübeli hale geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu