Kripto Paralar

Kuzey Kore Kalkınmak İçin Kripto Para Mı Çalıyor?

Yıllardır Kore İşçi Partisi’nin yönettiği Kuzey Kore, sık sık tuhaf olaylarla gündeme geliyor. Kuzey Kore; devlet liderinin uyguladığı idamlar, ülke içinde saç tıraşına kadar uzanan garip kanunlar ve şimdi de kripto para hırsızlığının teşvik edilmesiyle haberimize konu oluyor.

Kuzey Kore devletinin bizzat desteklediği ve 6.000’den fazla kişiden oluşan bir hacker ordusu olduğu iddia ediliyor. Kuzey Koreli siber korsanların, devlet desteğiyle birlikte bugüne dek 1.7 milyar dolarlık kripto para hırsızlıkları yaptığı biliniyor. Birleşmiş Milletler gibi üst düzey birçok organizasyon, çalınan bu paraların Kuzey Kore’nin nükleer sistemini geliştirmek için kullanıldığını belirterek; bu durumun tüm dünya adına bir tehdit olduğunun altını çiziyor.

Kuzey Kore’nin en ünlü hacker grubu olan Lazarus, bugüne dek KuCoin, Youbit, DragonEx, Bithumb ve Sony Pictures gibi birçok siber saldırının sorumlusu olarak kabul edildi.

Bu Duruma Güney Kore Ne Diyor?

Kuzey Kore devletine ait hacker ordusunun düzenlediği siber saldırılardan elbette ki ülkenin en büyük düşmanlarından biri olan Güney Kore de ciddi şekilde etkileniyor. Güney Kore’de var olan uluslararası politika düşünce kuruluşu Asan Politika Araştırma Enstitüsü, Kuzey Kore’nin çaldığı kripto paralarla nükleer sistemini geliştirmek yerine, -en azından şimdilik- yatırım amaçlı elinde tuttuğuna inanıyor. Kuruluş bu konuda şu şekilde bir açıklama belirtiyor.

“Kuzey Koreli siber saldırganların kripto para borsalarına ciddi manada siber saldırı düzenlemeye başladığı 2017 yılından beri Bitcoin fiyatının 60 kattan fazla artış gösterdiğini düşünürsek; Kuzey Kore’nin çalınan kripto paraları uzun vadeli yatırım olarak kullandığını görebiliriz.

Öte yandan Kuzey Kore Dış İşleri Bakanlığı Özel Temsilcisi Alejandro Cao de Benos de Les Perez, geçtiğimiz yıl bir mülakat vermişti. Bu mülakatta kripto paraların Kuzey Kore için önemli bir yeri olduğunu söyleyip ve “Kripto, emperyalizme karşı iyi bir kaynak” diye eklemişti.

Başa dön tuşu