Teknoloji

Mars’a Gitmek İçin Geliştirilen Starship Test Sırasında Patladı

SpaceX şirketinin Mars görevi için geliştirdiği Starship uzay aracında test çalışması yapıldı. Yapılan çalışmada araç havalanmadan olduğu yerde patladı.

Elon Musk’ın CEO’luk koltuğunda oturduğu SpaceX şirketi uzay çalışmalarına devam ediyor. Son olarak Mars’a insanlı araç göndermek için çalışmalar yapılıyordu. Şirket bu proje kapsamında test amaçlı bir çalışma gerçekleştirdi. Mars’a insanlı seferler başlamadan önce gerçekleştirilen bu çalışma hüsranla sonuçlandı.

”Ekip Hasarı Değerlendiriyor”

Starship roketinin test atışı ABD’nin Teksas eyaletinde gerçekleştirildi. Canlı yayınlanan test atışı başarısız sonuçlanması sonrası SpaceX’in CEO’su Elon Musk Twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu. Musk yaptığı açıklamada ”Evet, aslında iyi değil. Ekip hasarı değerlendiriyor.” ifadelerine yer verdi.

Araç hakkında sorulan sorulara cevap veren Musk ”Aracın tabanı el feneri ile iyi görünüyor. Bir saat kadar önce oradaydım. Güvenlik için gece yastığını kapattık. Sabah daha fazlasını öğreneceğiz.” diyerek uzay aracındaki hasar hakkında da bilgi verdi.

Starship’in Patlama Anı

Uzay aracı Starship’in test atışı canlı olarak yayınlanıyordu. Patlama anına ilişkin görüntüler de kameralara yansıdı.

Başa dön tuşu