Kripto Paralar

MASAK Yerli Kripto Borsalarına 18 Milyon Ceza Kesti

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) kripto varlık hizmet sağlayıcılarına yönelik başlattığı soruşturmasını noktaladı. Kurum, yapılan soruşturma sonuçlarını paylaşırken özellikle ihlal yapan 4 kripto para borsasına yönelik cezayı işlemin uygun görüldüğü belirtildi.

Bitci Teknoloji AŞ, Icrypex Bilişim AŞ, Paribu Teknoloji AŞ ve BTC Türk için alınan bu karar sonucunda tüm borsalara toplamda 18 milyon 800 bin liralık idari para cezası verildi. Yapılan açıklamalarda kurumların mevzuatlara uyum sağlamadığı ve bu kapsamda ceza verilmesine karar verildiği ifade edildi.

2021’de Yeni Düzenleme Gelmişti

2021 yılının 1 Mayıs tarihi itibariyle Türkiye’de yeni bir dönem başlatılmış ve kripto para işlemlerine izin veren şirketlere yeni yükümlülükler eklenmişti. Kararın açıklanması ile başlatılan soruşturmalarda ise şirketlerin bu konuda uyum sağlamadığı ve ihlallerde bulunduğu belirtildi. Bu nedenle Türkiye’de hizmet veren 4 büyük kripto para borsasına oldukça yüksek ceza verildi.

MASAK Hangi Şirkete Ne Kadar Ceza Verdi?

MASAK tarafından açıklanan kararda hangi şirkete ne kadarlık bir ceza verildiği ayrıntılı olarak yer aldı. Buna göre;  Icrypex Bilişim AŞ’ye 4 milyon 100 bin lira, Bitci Teknoloji AŞ’ye 4 milyon 250 bin lira, Paribu Teknoloji AŞ’ye 8 milyon lira, BTC Türk’e 2 milyon 450 bin lira ceza verildi.

Başa dön tuşu