Güncel

Maske Takma Zorunluluğu Ne Zaman Sona Erecek? Aşı Olanlar Maske Takmayacak Mı?

Türkiye’de geçtiğimiz yıllar itibari ile pandemi kapsamında maske takma zorunluluğu getirilmişti. Bu zorunluluğa uymayanlar için idari cezalar kesilirken pandemide yeni bir döneme geçiş yapılması planlanıyor. Bu kapsamda ise ilk aşamada maske zorunluluğunun kademeli bir şekilde kaldırılması gündemde.

Geçtiğimiz günlerde yapılan toplantıda maske zorunluluğu ele alındı. Bugün ise Hürriyet’te Nuray Babacan tarafından kaleme alınan haberde açık mekanlarda, maske ve mesafe kuralının kaldırılmasının gündemde olduğu belirtildi. Park, bahçe ve sokak gibi açık alanlarda maske zorunluluğu sona erecek. Sadece kapalı alanlarda ve AVM gibi yerlerde maske kullanılmasına devam edilecek.

Maske Takma Zorunluluğu Nerelerde Kaldırılacak?

Yapılacak açıklama ile Türkiye’deki vatandaşlara duyurulacak olan maske takma kurallarında açık hava şartı aranacak. Bahar aylarının gelmesi ile birlikte dış mekanlarda daha fazla hareketliliğin yaşanacak olmazsa, maske esnekliğinden daha fazla kişinin yararlanmasını sağlayacak.

Maske Takma Nerelerde Zorunlu Olacak?

Maske takmanın zorunlu olan alanlar ise kapalı alanlar ile sınırlı kalacak. Toplu taşıma araçları, trenler, otobüsler, tiyatrolar, sinemalar ve AVM gibi kalabalığın bulunduğu bölgelerde maske kullanımı ve zorunluluk devam edilecek.

Başa dön tuşu