Ekonomi

Memur ve Emeklide Gözler Temmuz Ayına Çevrildi

Memur ve emekliler için gözler Temmuz ayına çevrildi. Artan enflasyon nedeniyle Temmuz maaşlarındaki artışın beklentilerin üzerinde olması bekleniyor.

Milyonlarca memur ve emekli, Temmuz ayı içerisinde enflasyon zammı alacak. Yapılan anlaşmalar kapsamında yılın ikinci ayında enflasyon artışı alacak memur ve emeklilerin artış oranı yüzde 40’ı bulabilir. Üstelik sosyal refah artışı da masada.

Temmuz Ayında Maaşlar Artacak  

Sözleşmelerde SSK, Bağkur emekli vatandaşları için 6 aylık enflasyon oranı baz alınacak. Memur ve memur emeklilerinde ise anlaşmaya ek olarak enflasyon farkı da maaşlara yansıtılacak. Bu nedenle memur ve memur emeklilerine yapılacak artış çok daha yüksek olacak.

TÜİK tarafından yapılan son açıklamalara göre enflasyon yıllık yüzde 73,50 seviyelerine kadar yükseldi. Son 5 aylık enflasyon oranı ise yüzde 35,64’e çıktı. Bu kapsamda enflasyon zammı yüzde 35,64’e çı9kmış durumda. Son ay açıklaması ile birlikte bu oran yüzde 40’ı bulabilir. Maaşlara yapılacak zamları belirleyecek enflasyonda son 5 aylık oranlar ise şöyle;

  • SSK ve Bağ-Kur emekli zammı 35,64,
  • Memur zammı 35,14,

Memur ve emeklileri kapsayan yeni artış, Türkiye’de asgari ücret için de beklenti yaratmış durumda. Artan maliyetler ve enflasyon nedeniyle asgari ücrette de refah artışı yapılması isteniyor. Hükümet cephesinden ise konuyla ilgili henüz net bir açıklama gelmedi.

Başa dön tuşu