Ekonomi

Memur ve emeklinin zam oranı yarın belli oluyor

İşçi, memur ve emeklilere yapılacak zam için 3 Ocak 2022’de yapılacak açıklama belirleyici olacak. 2021’in 6 aylık enflasyon rakamı yarın TÜİK tarafından yapılacak aralık ayı enflasyon açıklaması ile birlikte netlik kazanacak. Böylece maaşlara yapılacak zam oranı da böylece netlik kazanacak. 2021’in ikinci altı ayı ile ilgili olarak Aralık hariç tüm enflasyon rakamları açıklandı. Temmuz ile Kasım ayları için yapılacak açıklamalar sonrasında enflasyonda ortalama yüzde 10,4 oldu.

Toplu sözleşmeler için belirleyici olacak bu oranlarda beklentiler yüksek bir enflasyon oranı olsa da bu durum hayat şartlarının da ağırlaşmasına neden olacak. Bugüne kadarki süreçte enflasyon oranları TÜİK tarafından açıklandıktan sonra tartışma konusu olmuştu. Bu nedenle de TÜİK tarafından açıklanacak Aralık ayı verileri sonrasında refah payı da gündeme geldi.

Memur ve emekliler için refah payı gelecek mi?

Memur ve emekliler için maaşlara ek zammın yanı sıra refah payının da gelmesi gündemde. Hükümet tarafından bu konuda net bir açıklama yapılmasa da yarın yapılacak TÜİK açıklaması sonrasında zam oranlarında kesin bir açıklamanın yapılması gerekiyor.

Türkiye’de yarın açıklanacak rakamlarda yaklaşık 8,5 milyon emekli ve hak sahibi etkilenecek.

Başa dön tuşu