Otomobil

Mercedes 1 Milyon Aracı Geri Çağırmaya Hazırlanıyor

Mercedes'e ait bazı araçlar üzerinde yapılan incelemede, fren servosunun bağlantı yerinde meydana gelebilecek korozyonun ilgili parçanın işlevini bozabileceği belirtiliyor.

Otomobil devi Mercedes, küresel çapta 1 milyona yakın aracını geri çağırıyor. İlgili geri çağırma işleminin, araçların fren sisteminde meydana gelebilecek bir arıza nedeniyle yapıldığı belirtiliyor.

Mercedes’ten yapılan açıklamalarda, fren sistemine ait önemli bir mekanizma olan fren servosunun montaj sırasında ortaya çıkabilecek ileri düzeyde korozyon sebebiyle parçanın işlevini bozabileceği ve sürücünün aracı durdurmakta zorlanabileceği ifade ediliyor. Buna göre çok sert yapılacak bir frenleme ile fren servosunda mekanik bir zarar ortaya çıkabilir. Bu durumun nadiren de olsa yaşanacağı ifade edilse de, servis freni ile yavaşlamanın mümkün olmayacağı da ek olarak belirtildi. Bu nedenle kazalar ve yaralanma riski artabilir. Söz konusu arızadan kaynaklı olarak herhangi bir vakanın yaşanıp yaşanmadığı ise bilinmiyor.

Mercedes Benz ML

Alman üreticinin küresel çapta geri çağırmasının 2004 ve 2015 yılları arasında üretilen 993.407 adet aracı kapsıyor. Bahsi geçen araçların listesi ise şu şekilde;

  • Mercedes-Benz ML,
  • Mercedes-Benz GL,
  • Mercedes-Benz R

serisi olarak ifade edilmiş. Bu araçların yaklaşık olarak 300 bin tanesi, ABD’de yer aldığı da eklendi. Gelen bilgilere göre Mercedes, bu durumdan etkilenen araçları geri çağırmaya başladı. Gerekli tüm bileşenlerin değişeceğini ve yukarıdaki tanıma uyan araçların sahiplerine, inceleme yapılana kadar sürüş yapılmamasını önerdi.

Başa dön tuşu