Ekonomi

Merkez Bankası Rezervleri Düşmeye Devam Ediyor

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) merak edilen Ocak 2022 dönemi “Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmesi” verilerini yayınladı. Veriler Merkez Bankası rezervleri için alarm çanlarının çalmaya başladığına işaret ediyor. 

Merkez Bankası rezervleri hakkında bilgi edinmemizi sağlayan Ocak 2022 “Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmesi” raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora bakıldığında Merkez Bankası rezervlerinin düşmeye devam ettiği görülüyor. 

merkez bankasi rezervleri dusmeye devam ediyor 3

Merkez Bankası Rezervleri Ne Durumda?

Yayımlanan rapora göre Merkez Bankası rezerv varlıkları Ocak 2022 döneminde bir önceki aya göre yüzde 1.3 oranında azalarak 109.7 milyar dolara geriledi. Ocak 2022 döneminde döviz varlıkları da yüzde 2.4 oranında azalarak 63.3 milyar dolara geriledi. Merkez Bankası’nın altın rezervi ise yüzde 0.3 oranında artarak 36.6 milyar dolara çıktı. 

merkez bankasi rezervleri dusmeye devam ediyor

Döviz Çıkışları Azaldı

Vade süresine 1 yıl ya da daha az kalmış olan Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenen döviz çıkışları Ocak 2022 döneminde bir önceki aya göre yüzde 3 oranında azalarak 27.3 milyar dolar oldu. Bu miktarın 21.7 milyar doları anapara, 5.6 milyar doları ise faiz tutarı oldu. Son olarak Merkez Bankası’nın şartlara bağlı döviz çıkışları da bir önceki aya göre yüzde 0.6 oranında azalarak 54.7 milyar dolar oldu. 

Başa dön tuşu