Ekonomi

Merkez Bankası’ndan reeskont kredisi kararı!

Merkez Bankası, TL cinsi reeskont kredilerinde yeni faiz ve vade kararlarını açıkladı.

Merkez Bankası’ndan son dakika açıklaması… Reeskont kredisi kullanacaklara duyurulur!

Merkez Bankası’nın reeskont kredisine ilişkin yeni kararıyla birlikte vatandaşlar ‘reeskont nedir’ merak etmeye başladı. Reeskont: Bir bankanın, elinde bulundurduğu ve henüz ödeme zamanı gelmemiş senetleri bir başka bankaya iskonto ettirmesi anlamına gelmektedir.

Son dakika haberine göre, Türk lirası cinsi reeskont kredisi kullanacak ihracatçılar için yeni karar alındı. Merkez Bankası kredi alacaklar için vadeleri uzatırken, faiz oranlarını ise düşürdü.

İhracat Ve Döviz Kazandırıcı Hizmetler Reeskont Kredisi Uygulama Talimatı Güncellendi

Döviz satışını teşvik eden reeskont kredileri, ihracatçılar için hayat kurtaran bir uygulama. Merkez Bankası’nın reeskont kredisi artık tüm firmaları kapsayacak. Yeni güncellemede ihracat ve döviz kazandırıcı reeskont kredilerini kullanacak firmalar için maksimum vade süresi 360 güne, bu limit savunma sanayisi için 720 güne çıkarıldı.

TL bazlı Reeskont kredilerinde faiz indirimi de uygulandı. Buna göre; politika faizi 90 güne adar 300 puan, 91-180 gün için 200 puan ve 181-720 gün için 100 puanın altında uygulanacak.

Şu ana dek ihracat bedellerinde yüzde 40 Merkez Bankasına satış koşulu vardı. Buna ek olarak, firmaların TL reeskont kredisi alabilmesi için, en az yüzde 30’unu bir bankaya satmaya taahhüt etme koşulu getirildi.

Firmalar, döviz sattığı toplam Türk Lirası tutarı kadar reeskont kredisi alabilecek. TL reeskont kredisi kullanan firmaların, ilk satış tarihinden itibaren 1 ay süreyle satılan döviz miktarını yeniden satın almamayı taahhüt etmesi şart koşuldu.

Başa dön tuşu