TeknolojiKripto Paralar

Metaverse Arazi Fiyatlarında Büyük Düşüş!

Dolce & Gabbana, Microsoft, Coca-Cola, NVIDIA, BMW ve daha birçok şirket, Metaverse evreninde varlığını göstermeye başlayan şirketlerden yalnızca bazıları oldu. Ancak geçtiğimiz yıl Facebook, çıtayı bir üst noktaya taşıyarak çatı şirketinin ismini Meta olarak değiştirdi ve bu dünyayı herkesten daha fazla ciddiye aldıklarını gösterdi.

Bu yılın Şubat ayında Metaverse arsa fiyatları, tüm zamanların en yüksek seviyelerini gördü. Ancak kripto para piyasasındaki genel durgunluğun aksine olağanüstü bir yükseliş gösteren bu trend, Mart ayında sert bir düşüşle çakıldı. Bir ayda yüzde 18’lik kayıp meydana geldi.

metaverse

Ünlü veri analiz sağlayıcısı Meta Metriks tarafından paylaşılan verilere göre, sanal bir arsanın ortalama fiyatı Şubat ayında 10 bin 473 USD olarak kaydedilmişti. Fakat yüzde 18’lik düşüşten sonra bu rakam 8 bin 594 USD’ye geriledi. Fiyatlardaki bu düşüşe detaylı bir şekilde bakıldığında, bunun son 6 aydaki Metaverse tokenleri ile paralel bir şekilde gerilediği anlaşıldı.

Metaverse Tokenleri Yüzde 65’e Kadar Geriledi

Kripto para piyasasında şu anda birçok Metaverse coin projesi bulunuyor. Decentraland, The Sandbox, Axie Infinity, Theta Network ve Enjin Coin bunlardan bazıları… Yine araştırma şirketi Meta Metriks’in ortaya koyduğu veriler, geçen yılın Kasım ayında bu tokenlerin en yüksek seviyelerine ulaştıklarını; ancak o dönemden şimdiye bu coinlerin yüzde 55 ila yüzde 65 arasında düşüş gösterdiğini aktardı.

metaverse

Metaverse arazi fiyatlarında görülen korkutucu düşüşe rağmen yine de Mart ayındaki ortalama fiyatlara baktığımızda, bir yıl önceki fiyatın yaklaşık 4 kat üzerinde kaldığı dikkatlerden kaçmadı. Yani fiyatlar düşse de halen mevcut rakamlar, nispeten daha eski olan yatırımcılara büyük karlar sağlayabilir.

Başa dön tuşu