Spor

Milan takımı Çinlilere satıldı

İtalyan Ligi’nin güçlü ve köklü takımlardan olan AC Milan Çinlilere satıldı.

 

İtalyanın Ligi’nin köklü kulubü AC Milan 740 Milyon Euro’ya Çinli bir konsorsiyuma satıldığı açıklandı.

 

Nisan ayında AC Milan’ın eski başkanlarından Silvio Berlusconi 30 yıldır ellerinde bulunan kulübü Çinli bir grupla anlaşmaya varıldığını açıklamıştı.Adı bugüne kadar gizli olarak kalan Çinli grubun hangisi olduğuna dair bir çok haber çıkmıştı.Belirsizliğini koruyan Çinli grup bugün açıklandı.

 

Berlusconi’nin şirketi Fininvest’ten AC Milan’ın yüzde 99,93’ünü satın aldığı açıklanan söz konusu grubun, bugüne kadar kulübün talipleri arasında adı hiç anılmayan Yonghong Li yönetimindeki Sino-Europe Investment Management Changxing olduğunun ortaya çıkması da bir sürpriz olarak niteleniyor.

 

Çinli konsorsiyumun, AC Milan’ın 220 Milyon Euro borcunu ödeyeceği ve Milan kulübüne 3 yılda 350 Milyon Euro harcama yapmayı kabul ettikleri açıklandı.Bugün imzalanan anlaşmaya göre 15 Milyon hemen ödenecek geriye kalan para ise 35 gün içinde satış fiatı 100 Milyon Euro’dan nakit ödeneceği belirtildi.

 

Silvia Berlusconi’nın geçen ay yaptığı açıklamada 1986 yılında alınan kulüble son 4 yıldır hiç ilgilenemediğini ve “Şimdi bu 30 yıllık dönemi kapatmak istiyorum. Kulübün taraftarları bizim dönemimizde 28 kupa zaferi yaşadı” ifadelerini kullanmıştı.

 

Geçtiğimiz sezonu 57 puanla 7. sırada bitiren kırmızı beyazlı ekip AC Milan’ın mali sıkıntıları yüzünden adından söz ettirecek transferler gerçekleştirememişti.

 

1899 yılında kurulan Milan, Serie A’yı 18 kez liderlikle bitirirken, 5 İtalya Kupası, 6 İtalya Süper Kupası, 7 Şampiyon Kulüpler ve Şampiyonlar Ligi Kupası, 2 Avrupa Kupa Galipleri Kupası, 5 UEFA Kupası, 3 Kıtalararası Kupa ve 1 FIFA Dünya Kulüpler Kupası’nın da sahibi.

 

Öte yandan, milli oyuncu Caner Erkin’in de forma giydiği Inter de Haziran’da Çinlilere satılmıştı.

Başa dön tuşu