Güncel

Milli Mücadelenin 100. Yılında Devletin Zirvesi Samsun’da Bir Araya Geldi

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in yaptığı açılış konuşmasının ardından  Samsun ValisiOsman Kaymak yaptığı konuşmasında, “Sayın Cumhurbaşkanım, Kıymetli Misafirler; Bugün bizler için çok mutlu, onurlu bir gün. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da, Samsun’dan hareketle başlattığı milli mücadelenin 100. Yılını, beraberce ve coşkuyla kutlamaktan çok mutluyuz. 100 yıl önce, milli birlik ve beraberlik duygusuyla, aynı gaye için beraberce hareket eden atalarımızı anarken, böyle bir toplulukla bir arada bulunmak mutluluğumuzu artırıyor. Bu mutluluğumuza ortak olan, başta 100. Yıl etkinliklerini himayelerine alan Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm misafirlerimize tekrar hoş geldiniz diyorum.

19 Mayıs 1919’da, Mustafa Kemal Paşa’nın milli mücadele yolundaki kararlığını artıran da böylesi bir beraberlik atmosferi idi. O gün Samsun halkında gördüğü dirayet ve cesaret karşısında, “Ben Samsun halkını gördüğüm zaman memlekete ve millete ait bütün tasavvurlarımın, kararlarımın, her halde yerine getirilebilir olduğuna bir defa daha kuvvetle inanmıştım.” demişti. 100 yıl öncesinden bize emanet kalan bu milli mücadele ruhunu, Gazi Mustafa Kemal’in “Bütün ümidim gençliktedir” sözünü hatırlayarak gençlerimize emanet etmek borcumuzdur. Bu duyguyla yetişen gençlerimiz bugün olduğu gibi 2023’te, Cumhuriyetimizin 100. Yılında da alnımızın akı ve umudumuz olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti gençlerimizin omuzları üzerinde yükselecek, onların emekleriyle gelişip zenginleşecektir.

Sayın Cumhurbaşkanım, Kıymetli Misafirler; Milli Mücadelenin 100. Yılını, 100 yıldır halk iradesinin egemen olduğu bu coğrafyada, tüm iç ve dış tehdit unsurlarına rağmen, geleceğe emin adımlarla yürüyen aziz milletimizle beraber idrak etmenin coşkusunu paylaşmak en büyük mutluluğumuzdur. Bu paylaşıma imkan veren, başta 100. Yıl etkinlikleri ile hasseten ilgilenen Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, tüm kıymetli misafirlerimize tekrar teşekkür ediyor, saygı ve selamlarımı sunuyorum. Bu vesile ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz dava arkadaşları ve tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.” diye konuştu

Samsun Valisinin  konuşmasının ardından öğrenci Gözden Aydın günün anlam ve önemine dair bir konuşma yaptı. Ardından Abdülhamit Çoban ‘O Geliyor’ şiirini okudu.

Bu tarihi günde Cumhuriyetimizin emanet edildiği gençliğimizle ve Samsun’da olmaktan büyük bir şeref ve mutluluk duyduğunu ifade eden Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu yaptığı konuşmasında, “Cumhuriyetimizin emin ellerde olmasından istiklal ruhumuzu dip diri tutmanızdan dolayı size minnettarız. Bu gün her zamankinden daha ziyade istiklal mücadelemizi sahiplenen bir gençliğimiz var. Ülkemizin bütün gençlerini buradan sevgiyle ve coşkuyla selamlıyoruz. Cumhuriyetimizi, demokrasimizi, hukuk devletimizi ve istiklalimizi geleceğe taşıyacak gençliğimiz her türlü fedakarlığı ve özveriyi hakkediyorlar. Bizler de bütün gayretlerimizle ve bütün imkanlarımızla gençlerimizin hizmetindeyiz.

Bizler İstiklal Meşalesini Samsun’da tutuşturan Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere işaret etiği istikamette aydınlık yarınlara sizlerin liderliğinde tam bir emniyet içerisinde yürümenin mutluluğunu yaşıyoruz. Allah birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi daim kılsın.” diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanının konuşmasının ardından Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Bando Komutanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birliği takımı konser verdi. Ardından yapılan muhteşem Solo Türk gösterisi izleyenleri gururlandırdı.

Milli Mücadele’nin 100. Yılında, Bandırma Vapurunun izlediği rotayı izleyerek 16 Mayıs akşamı İstanbul'dan tarihi yolculuğa çıkan Piri Reis Üniversite Gemisiyle 81 ilden 182 genç yanlarında getirdikleri toprağı, Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakent Spor Dragon Bot Kürek Takımı Sporcuları ise İstanbul Valisi Sayın Ali Yerlikaya’dan aldıkları bayrağı 19 gün süren yolculukları neticesinde ilk adımın atıldığı Samsun’a gelip tören alanına intikal ederek Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan’a takdim ettiler. 

Biz kökü tarihin binlerce yıllık derinliklerine uzanan bir millet ve devletiz diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sadece Cumhurbaşkanlığı forsumuzda temsil edilen 16 devletimizin 2 bin 200 yılı aşkın bir geçmişi vardır. Bugünkü isimleri ile ifade edecek olursak Avrupa'dan Rusya'ya ve Orta Asya'ya, oradan Moğolistan, Çin, Pakistan, Hindistan, Afganistan, İran, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'ya kadar ecdadımız devlet kurmuş, hüküm sürmüştür. Bu süreç içinde elbette pek çok kritik dönüm noktası vardır. Her dönüm noktasının önümüzde açtığı yollar da farklıdır. Mesela yaklaşık bin yıl önce Sultan Alparslan'ın Malazgirt'te kazandığı zafer sadece iki ordunun çarpışmasının sonucundan ibaret değildir. Bu zafer aynı zamanda milletimiz için geleceğini kuracağı yeni bir coğrafyanın kapılarının açılışının müjdecisidir. Coğrafyamızdaki ilk devletimiz Anadolu Selçuklu'nun İznik'ten Konya'ya uzanan ve asırlar boyunca süren süreç çok daha büyük bir doğum ile neticelenmiştir. Söğüt'te toprağa dikilen Osmanlı çınarı, 600 yılı aşkın süre boyunca 3 kıta 7 iklimde şanla, şerefle, gururla bayrağımızı dalgalandırmıştır. Osmanlı'nın takati kesildiğinde yerini taze bir nefes olarak Cumhuriyetimiz almıştır.” dedi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bir asır önce bugün Samsun'a herhangi bir kişi olarak değil, Osmanlı'nın en parlak, en gelecek vaat eden subaylarından birisi olarak ayak bastığını ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Beraberindeki arkadaşlarının her biri aynı payeyi taşıyordu. Ankara'ya kadar süren uzun yolculuğu boyunca kendisi ile birlikte hareket eden her komutanın, her kamu görevlisinin de sıfatı aynıydı. Çünkü bizim geleneğimizde devletin ismi ve yöneticileri değişir ama ona ebet müddetlim vasfı veren anlayış hep baki kalır. Devlet ebet müddet milletin bizatihi kendisidir. Aslında ismi, bayrağı, coğrafyası değişmiş olsa da bizim devletimiz hep tektir. Cumhurbaşkanlığı Forsu işte bu kadim tek devlet anlayışının remzidir. Geriye dönüp sadece son bin yıla bakıldığında dahi Avrupa'nın ortalarından Afrika'nın derinliklerine kadar uzanan geniş bir coğrafyada hüküm süren ecdattan geriye sadece sevgiye, saygıya, muhabbete ve adalete dayalı hatıralar kaldı.

Ne sömürgeciliğin, ne soykırımın, ne zulmün ne de herhangi bir başka utancın bu milletin sicilinde yeri yoktur. Son iki asrımız çok büyük acılarla çok büyük kayıplarla geçmiş olmasına rağmen bu duruşumuzdan en küçük bir taviz vermedik. Osmanlı Balkanlar'dan çekilirken tarihin en büyük soykırımı bizim milletimize uygulanmıştır. Osmanlı 1. Dünya Savaşı'nda dört bir yandaki cephelerde canını dişine takıp savaşırken arkadan vurulup kadın, yaşlı, çocuk milyonlarca vatandaşını kaybeden yine bizdik. Onca derin acıya rağmen milletimiz hiçbir zaman düşmanına benzemek gibi bir yanlışın içine düşmemiştir. İhanetlerin en büyüğüne verdiğimiz cevap sade tehcirden ibarettir.”şeklinde konuştu.

Bugün 19 Mayıs'ta Samsun'dan başlayarak Cumhuriyetin kuruluş yılı olan 29 Ekim 2023'e kadar sürecek bir dizi 100.Yıl etkinliğine başladıklarını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Daha önce Çanakkale Zaferimizin 100. yılını muhteşem bir şekilde kutladık. Bu tür yıl dönümleri ülkeler ve toplumlar için hem köklü bir muhasebe, hem de gelecek hedeflerini gözden geçirme vesilesidir. Biz de bu yıl 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkış ile başlayıp 22 Haziran Amasya Tamimi'ni, 23 Temmuz Erzurum Kongresi'ni, 4 Eylül Sivas Kongresi'ni coşkulu bir şekilde anacak, muhasebemizi yapacak, hedeflerimizi hep birlikte tazeleyeceğiz. Önümüzdeki yılın 23 Nisan'ı sadece Milli Mücadelenin değil, bu sürecin Milli İrade eliyle yürütülmesi kararının da 100. Yıl dönümü olması münasebetiyle ayrı bir öneme sahiptir. Biz kendi hesabımızı bu muhasebeyi uzun yıllar boyunca yaptık, önce de yaptık. 2011 yılında milletimizin önüne 2023 hedefleri ile çıktık.

Cumhuriyet tarihinin en iddialı demokrasi ve kalkınma hedeflerini ifade eden 2023 vizyonu bu güne kadar hep kılavuzumuz oldu. Türkiye'nin özgürlüklerde ve ekonomide geldiği seviye 2023 hedeflerimize adım adım yaklaştığımızı gösteriyor. Son 6 yılda üst üste yaşadığımız badirelerin enerjimizi ve kaynaklarımızı mecburen krizleri çözmeye yöneltmemiz sebebiyle bizi biraz yavaşlattığı da bir gerçektir. Her şeye rağmen 2023 hedeflerimize bağlıyız ve takibini yapıyoruz. Eğer bugün uluslararası alanda karalama kampanyalarına maruz kalıyorsak sebebi milletimizin bu coğrafyadaki bin yıllık varlığını sürdürme konusundaki kararlılığını temsil ediyor olmamızdır. Bugün burada görüyorum ki, gençlerimiz bu büyük oyunu görüyor ve ezanlarına, bayraklarına, vatanlarına, devletlerine dört elle sahip çıkıyor.” dedi

‘Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ vurgusunu yineleyen Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan, ”Gazi Mustafa Kemal beraberindeki bir avuç arkadaşı ile Samsun'a ayak bastığında başlattığı mücadeleye inanmayanlar vardı, rahmetli Menderes demokrasi bayrağını açtığında ülkemizde böyle bir şeyin olmayacağını düşünenler bulunuyordu, merhum Özal Türkiye'yi kendine güvenen ve dünyada söz sahibi bir ülke haline dönüştürmek için yola çıktığında ona kin besleyenlerin sesi daha çok çıkıyordu. Biz de 17 yıldır ülkemizi muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkartmak için attığımız her adımı Türkiye'ye inanmayan, güvenmeyen, içten içe husumet duyan kesimlere rağmen gerçekleştirdik. Nasıl ki, Gazi Mustafa Kemal 19 Mayıs'ta işgale boyun eğenlere, çareyi mandada arayanlara itibar etmeden sadece Hakk'a ve halka inanarak mücadelesini yürüttüyse, biz de aynı şekilde hareket ediyoruz. Kendi ülkesinin tökezlemesinden medet uman dahili bedbahtlara, bütün bunlara rağmen Türkiye'yi dimdik ayakta tutuyor, hedeflerimize doğru ilerliyoruz.” şeklinde konuştu.

Şimdi gençlerimizden bir söz istiyorum diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “19 Mayıs ruhunu tıpkı ilk günkü heyecanı ile yaşatmaya var mısınız, 23 Nisan ruhunu o günkü heyecan ve coşku ile sürdürmeye var mısınız, 29 Ekim ilan ettiğimiz Cumhuriyetimize ilk değil son devletimiz olduğu bilinci ile sahip çıkmaya var mısınız, uğrunda büyük acılar çektiğimiz, büyük mücadeleler verdiğimiz demokrasimize gözümüz gibi bakmaya var mısınız, 15 Temmuz'da olduğu gibi istiklalimiz ve istikbalimiz uğrunda gerektiğinde canımız pahasına mücadeleye var mısınız, 2023 hedeflerimizi ne pahasına olursa olsun gerçekleştirmeye var mısınız, Türkiye'ye çelme takmaya, önüne engeller koyarak durdurmaya çalışanlara derslerini vermeye var mısınız, Sultan Alparslan'ın, Selahaddin Eyyubi'nin, Ertuğrul Gazi'nin, Fatih'in, Yavuz'un, Abdülhamit Han'ın, Gazi Mustafa Kemal'in izinden giderek maziden atiye kurduğumuz köprüyü ebediyete kadar ayakta tutmaya var mısınız? İşte geleceğimizi emanet ettiğimiz gençlik bu, Asım'ın nesli bu, dosta güven düşmana korku veren gençlik bu.” diye konuştu.

        Tütün İskelesinde düzenlenen törene ayrıca, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı M. Cahit Turan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İbrahim Kalın, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Anavatan Partisi Genel Bşkanı İbrahim Çelebi, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Samsun ve Çevre İllerden Gelen Milletvekilleri, Samsun protokolü ve binlerce vatandaş katıldı.

Başa dön tuşu