Dünya

MİT Tırları olayı ve Katar

ABD Başkanı Trump Arabistan’ı ziyaret etti. Bayan Trump başını örttü. Çoğu silah satışı olmak üzere 380 milyar dolarlık anlaşmayı yaptılar. Ziyaretten 7 gün sonra ise Arabistan Katar’a rest çekerek teröre destek verdiğini ilan etti. Bunun sonucunda 7 ülke Katar ile ilişkilerini kesti.

TÜRKİYE BU KRİZDE KATAR’IN YANINDA YER ALDI.

Bilindiği gibi Katar’ın Türkiye’ye yatırımlarının büyüklüğü 18 milyar doları buluyor. Dünyanın da en büyük 14’üncü yatırımcısı olan Katar’ın dünyada 335 milyar dolarlık yatırımı bulunuyor. Katar’ın en fazla yatırım yaptığı ülkeler arasında Türkiye 7.sırada yer alıyor.

Türkiye Katar’da ağırlıklı olarak inşaat sektöründe faaliyet gösteriyor. Türk müteahhitleri Katar pazarına 2000 yılında adım attı. Türk inşaat sektörü için Katar önemli ve yüksek potansiyellere sahip bir pazardır. 2017 yılının ilk çeyreğinin sonuna kadar Türk şirketler Katar’da toplam 14,2 milyar dolar tutarında 128 proje üstlenmiş durumdadır. Bilindiği gibi 2022 Dünya Kupasına Katar  ev sahipliği yapacak. Katar’ın bu organizasyon için 170 milyar dolarlık alt ve üst yapı yatırımı yapması bekleniyor. Türk müteahhitler de bu projelerden pay alabilmek için son aylarda Katar’da fuarlara katılıyor. Hedef 2022’ye kadar 15-20 milyar dolarlık iş alabilmek. Türk şirketlerinin 170 milyar dolarlık yatırımdan şimdiye kadar yaklaşık 7,5 milyar dolarlık iş aldı. Kısacası Katar Türkiye için çok önemli.

KORA HAREKETE GEÇTİ

ABD ile Arabistan 380 milyar dolarlık anlaşmalar imzalarken bu ne iş? Amerika’nın Katar’da ne işi var? Bayan Trump başını niye örttü? Demeyenler şimdi kora halinde Türkiye’nin Katar’ın yanında olmasını sorguluyor. Demokrasiyi ağzından düşürmeyen Amerika Arabistan’da krallık varmış, şeriatla(Sözde şeriat) yönetiliyormuş diye bakmadan 380 milyar dolarlık anlaşma yapıyor. Kendi menfaatlerini düşünüyor. Konu Türkiye olunca bildik kora hiç durmuyor. Bizimde Katar’la çıkar ilişkilerimiz var. Her şey Amerika, İngiltere, İsrail vs olunca serbest, ilke demokrasi düşünülmüyor. Söz konusu Türkiye olunca hemen muhalefet başlıyor. Son olarak daha 2 gün önce İran’ı terörü desteklemekle suçlayan Amerika, İran ile 60 Boeing uçağı satışı anlaşması yaptı.

İşin ekonomik boyutu yanında birde siyasi boyutu var. Dün MİT Tırları olayı ile Türkiye’ye leke sürülmek istendi. Şimdi ise Katar’a leke sürülmek isteniyor. Dün Irak teröre destek vermekle işgal edildi. Bugün aynı şey Katar için yapılıyor.  Herkes biliyor ki S.Arabistan Amerikanın 53.eyaletidir.

Başa dön tuşu