Dünya

Morgan Stanley Fed Faiz Beklentisini Revize Etti

Son hafta içerisinde pek çok yatırım bankası ve uluslararası derecelendirme kuruluşu FED faiz için tahminlerini yükseltti. Bugüne kadar yapılan tahminlerde düşük rakamlar ve oranlar paylaşılırken son dönemlerde yaşanan ekonomik hareketlilik ve Amerika Birleşik Devletleri’nde beklentilerin üzerinde açıklanan rakamlar nedeniyle revizeler gelmeye başladı. Son olarak revize yapan kuruluş ise Morgan Stanley oldu. Şirket tarafından yapılan değerlendirmede 2022 yılı genelinde 6 faiz artışının beklenildiği belirtildi.

Morgan Stanley Logo
Morgan Stanley

Morgan Stanley 6 Faiz Artışı Bekliyor

Kuruluş tarafından yayınlanan raporda kurumun 6 farklı dönemde faiz artışı beklediği vurgulandı. Bu 6 faiz artışı ile 150 baz puanlık faiz artışına gidilmesi bekleniyor. Yayınlanan raporda kurum adına ABD Stratejisti Ellen Zentner tarafından yapılan değerlendirmeye de yer verildi. Değerlendirmede ise “Enflasyon tahminlerimizdeki değişikliğin ardından bu yıl Fed’in 6 kez 25’er baz puanlık faiz artışı yapmasını bekliyoruz.” denildi.

Yapılan revizyonda geçtiğimiz hafta açıklanan enflasyon verilerinin etkili olduğu düşünülüyor. ABD enflasyonunu son 40 yılın en düşük seviyesine çıkması, beklenenden yüksek gelen enflasyon rakamları ekonomik beklentilerde değişiklik yaşanacağını göstermişti. Kurum tarafından bir önceki raporda 125 baz puanlık faiz artışına gidileceği belirtilmişti.

Başa dön tuşu