Ekonomi

Motorin Fiyatlarında Yeni İndirim Açıklandı

Akaryakıt fiyatlarındaki düşüş beklentileri günlerdir konuşulurken beklenen indirim kararı açıklandı. 12.04.2022 tarihi itibariyle motorin litre fiyatları 1,05 lira oranında inecek. Son dönemlerde Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş nedeniyle yukarı yönlü harekete geçen petrol fiyatları nedeniyle tarihi zirvelere ulaşılmıştı. Ancak yapılan son toplantı, piyasalardaki ateşi söndürdü.

Motorin Fiyatlarını Düşüren Anlaşma

Fiyatların aşağı yönlü hareket etmesinde Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) üyelerinin toplantısının etkisi yüksek. Toplantıda, rezervlerin kullanılması yönünde karar alındı. Bu karar ile birlikte arzdaki daralmanın önüne geçilmesi hedefleniyor.  Toplantı kararların duyurulması ile birlikte piyasalarda olumlu etkiler görülmeye başlandı. Zira şu anda Rus petrolündeki arz sıkıntısı nedeniyle küresel piyasalarda yaklaşık 1 milyon varillik petrol boşluğu bulunuyor.

Toplantı kararına göre ise piyasaya günlük 1,3 milyon varil sunulacak. Arz daralmasının önüne geçileceği gibi 300 bin varillik bir artış da sağlanmış olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu